Koolivaheaja kolmapäeval, 26. oktoobril said kokku Karula noored looduskaitsjad. Sel korral oli õppisime, kuidas leida metsast kasetohust noatupe valmistamiseks vajalik: kuusejuured ja kasetoht ning kuidas neist ise varutud materjalidest noatupp valmis teha. Metsa- ja puukäsitöö tarkusi õpetas Meelis Kihulane koos oma õpilasega. Puutööst huvitatud noori kogunes 22, kõige noorem 6-aastane ja kõige vanem 18.
Alustuseks tuli minna metsa ja igaüks sonkis pisut metsamulda, jättis alles vihmaussid ning kaevas välja omale neli kuusejuurt. Aitas sellest, kui juured olid 5-6 mm jämedused, noatupe põimimiseks jämedamaid polnud vajagi. Kuuskedele võis tunduda, nagu oleks emis põrsastega metsa all sonkinud…. Järgmiseks läksime maha langenud kasetüve juurde ja Meelis näitas, kuidas võtta kasetohtu. Tuli lõigata noaga tüvele soovitud riba laius, siis ka lõigata lahti ots ning vaikselt, mitte kiirustades tõmmata toht kaselt maha. Vältida tuli krobelise koorega kohtasid. Noatupe jaoks oli vaja umbes 7cm laiust ja nelja noatera pikkust juppi. Vaikselt võis aidata tohu eemaldamisele kaasa noaseljaga või tokiga.
Kolmas materjal, mida varusime, olid kaseoksad elektriliinide all kasvavatelt kaskedelt. Neil kaskedel pole määratud niikuinii suureks kasvada, seega polnud suur patt sealt oksi võtta. Kaseokstega saime selgeks, kuidas keerutatakse korvile sanga. Tuleb keerata järjest aga oksale vinti peale ja sedasi keerutada läbi terve oks, et ta muutuks painduvaks ega katkeks. Ning viimaks keerata kaks rõngast ja keerutada oksaga rõngas kinni. Samamoodi saab sellise keerutatud oksaga panna kinni tuules lõõtsuva värava, kinnitada aialatti või mida aga vaja.
Et kuusejuurt saaks kasutada põimimisel, tuleb see esmalt puhastada külgnevatest juurtest ning juur puhastada noaselja ja näpu vahel pealmisest kihist. Järgmiseks tööks on kuusejuure lõhestamine, lõhestatud kuusejuur on palju painduvam kui tervena. Kõigepealt tuleb juure otsa teha väike sälk – kui saab, siis lõhestada just sealt, kuhu kinnitusid alguses külgjuured (näha väikeste mustade täpikestena). Edasine lõhestamine on juba puhas näputöö. Kui kisub viltu, ei tasu peenemaks kiskuvat poolt sikutada, vaid painutada vastaspoolt ja lõhestamise koht tuleb juure keskele tagasi.
Noatupe tegemiseks tuleb mõõta noatera laius ja mõlemalt poolt umbes 5 mm kasetohtu lisaks tera laiusele. Kasetohu pikkuseks tuleb mõõta neli tera pikkust. Kui õige suurusega kasetohuriba on välja lõigatud, tuleb murda see keskelt pooleks ning veelkord pooleks, et moodustuks südame kuju ja peale ja sisse jääks tohu kollaks, libedam osa.
Nüüd on kõik ettevalmistused punumiseks tehtud – pole muud, kui juurega põimida kasetohu vahelt ja ümber ning noatupp ongi valmis. Juur on punumiseks üks tänuväärne materjal, põimid ja otsa võid lihtsalt ära lõigata, ei hargne kuskile…
Kõik noored olid tublid ja tegutsesid huviga. Kulus vaid üks väike plaaster kogu sooja sügispäeva ja noorte kamba peale...