2018 suvine kursus

Karula noorte looduskaitsjate suvine laager toimus 26.-28. juunil, noori osales 23, neist 7 paari õdesid-vendi. Peamisteks teemadeks: esmaabi, elurikkus, matkamine, puutöö, kanuusõit. Laagri teise öö viibisime Plaagi lõkkekohas telkides.

I päev. Esimese teemana tutvustas Andrus Lehtmets esmaabi põhitõdesid. Tegutseva kiirabibrigaadi töötajana julgustas ta noori igal juhul õnnetuspaigas kannatanule abi andma, et ära hoida kannatanu edasise seisundi halvenemist. Ta rõhutas, et kiirabi tegutseb edasi just sellises seisus kannatanuga, nagu meie üle anname ja liialt ei tasu muretseda steriilsuse pärast (küll puhtaks tegemisega tegeletakse hiljem haiglas). Elupäästva esmaabi andmiseks ei pea olema kaasas eraldi varustust – häda korral saab verejooksu sulgeda ka T-särgiga või sokkidega. Situatsiooniülesanded mõtlesid noored ise grupiga välja, vigastused tehti tõetruuks värvidega ning 2 noort lahendasid ülesannet. Nõnda jahutati suitussaunas kõrvetada saanud Ukot, aidati peahaavaga lõkke ääres lamanud Endlit, ninaverejooksuga vaevlevat Joosepit, puu otsast kukkudes jala väänanud ja selga vigastanud Aalet jne. Andrus õpetas noori tähele panema sisemiste traumade märke (kui jalg on nähtavalt sinine ja kõver, aga ohtlikum hoopis on esialgu tähelepandamatu seljavigastus ). Samuti pani ta neile südamele, et kedagi seltskonnas ei jäetaks ka suvel maapinnale magama, sest Eestis on aastaringselt alajahtumise oht. Siia mahub vaid killuke 5-tunnisest esmaabi õppe kirjeldusest…

Elustamise õppimine. Foto: Helen Kivisild

Õhtul toimus rahvuspargi külastuskeskuse ümbruses meeskonnamäng, kus lahendati erinevaid ülesandeid kolmes rühmas ning päris õhtul said noored nautida suitsusauna.

II päev. Hommikul äratas Hades magajaid torupillimänguga, ka viimastel unistel oli päris raske edasi magada. Laagri teisel päeval oli fookuses elurikkuse teema. Esmalt andis lühida ülevaate elurikkuse tekkimisest ja evolutsioonist Mart Meriste. Pärast vaatasime keskuse ümbruses erinevaid kooslusi elurikkuse aspektist –niitu, metsa ja põldu. Sai selgeks, et niitudel on ühel ruutmeetril kasvavate erinevate liikide arv tunduvalt suurem võrreldes metsaga just tänu niitmisele kui häiringule, mis ei lase suurtel taimedel võimust võtta. Samuti kõneles Mart, kuidas elurikkus nii koosluste, liikide kui geneetiliselt isendite tasanditel aitab erinevates tingimustes (näiteks kuiv vs liigniiskus) loodusel paremini toimida. Päeva teises pooles said noored matkal ise oma nahal Karula rahvuspargi elurikkusega tuttavamaks. Mõned märksõnad võiks siin välja tuua: mustikad, fooliumis küpsetatud kukeseened, parmud, päike, muda, nähtud põdra tagajalg…. Igaühel oma kogemused, mida Plaagil lõkke ääres jagati. Õhtune mõnus kanuumatk 10 kanuuga Ähijärvel oli toredaks elamuseks, nägime 4 tuttpüttide peret poegadega. Vorstide küpsetamine lõkkel, mõnus seltskond, Uku karmoškalood ja Villemi lõõtsamäng, täiskuu peegeldumas järvele – selline ongi üks täiuslik laagriõhtu!

Õhtune laager Plaagi lõkkekohas. Foto: Helen Kivisild

III päev. Viimase laagripäeva hommikul keetsime lõkkel pudru ja tee, pakkisime kokku telgid ja varustuse ning kanuudega tuldi üle järve rahvuspargi keskusesse. Meelis Kihulane õpetas traditsioonilise puutöö osas noortele jälle uusi oskusi. Sel korral oli teemaks puidust painutatud kerega karbikese tegemine, mille küljed õmmeldi kokku kuusejuurega ning põhi kinnitati alla tikkudega. Kui soovi on, võib teine kord karbi külgi õmmelda läbi ka hanesulega või sokusarvest tõmmatud sarveribaga. Aga seda siis mõni teine kord…. Tundub, et traditsiooniline puutöö pakub uusi võtteid õppimiseks ja avastamiseks lõputult.

Järgmisel suvel rahvusvahelisse Europarc Föderatsiooni korraldatud Junior Ranger laagrisse sõidab Karula rahvuspargist Hava Kuks ning üks Lahemaa laagri noor. 2.-4. oktoobril Soome ja Baltimaade noore looduskaitsja laagrisse sõidavad Anni Peegel ja Pärtel Rööpson. Kõik kolm isikut valisid vaid noored ise salajasel hääletusel.

Pildid Margiti fotokast: https://photos.google.com/share/AF1QipORtHuwNIzgFQtSfwU987VXsa_7ksI1CAyKhuBPF2DctTzujK0ZwN3UunZyWXPfeQ?key=Z1BTY3pDMjRrWjE3RjluV2pzQkN6MlN0Wjlqalh3

Pildid Heleni fotokast: https://photos.google.com/share/AF1QipMYqsriuY2ECLV9UhUl2wAsH2m8ixdmQRySF0C4oulgLr9GQqbgiwne9iolYpNyfQ?key=RVRYMmlad3hOTExDWVBSYm1Yb3dLVUd4Mk5BWFhn

Noored suvises laagris isevalmistatud puidust karbikestega. Foto: Tamaara Dräptsinskaja