Looduslikud viimistlusmaterjalid 2019

Keskkonnaamet koostöös Eestimaaehitusega korraldas 17.-18. august 2019 Karula rahvuspargis Kaikamäel ökoloogiliste viimistluslahenduste koolituse. Kahepäevasel koolitusel oli võimalus looduslikke viimistlusmaterjale tundma õppida. Saadi põhiteadmised sellest, miks, kuhu ja kuidas erinevaid savi- ja lubjapõhiseid krohve ja värve paigaldada. Koolitusel käsitleti ka aluspindu,  segusid ja viimistlemist.

Esimesel päeval valmistati ette krohvitav aluspind (laudis) ning räägiti erinevatest aluspindadest. Tutvustati tooraineid, prooviti roomati ja -plaadi paigaldust, krohvimist aluskrohviga (lubi ja savi) ning armeerimist. Savikrohv on hea võimalus interjööri viimistlemiseks nii puit- kui ka kivihoones, säilitades seejuures hea sisekliima. Savikrohv sobib nii vanasse taluhoonesse kui tänapäevasesse majja.  Savikrohv sobib ka niisketesse ruumidesse, kuid siiski tuleks vältida selle kasutamist veega otseses kokkupuutes olevatel seintel. Savi on tulele vastupidav, soojasalvestav ja niiskust siduv ehitusmaterjal. Lubi on traditsioonilistes ehitusmaterjalides üks levinumaid sideaineid. Lupja kasutatakse müürisegudes, krohvides ja viimistlusmaterjalides (nt värvid).  Lubi on elastne ja niiskust läbilaskev materjal, mida teatud tingimustes on võimalik muuta lausa vetthülgavaks (nt stucco või tadelakt). Lubimört talub vähesel määral seina liikumist  ja laseb seina sattunud niiskusel välja kuivada,  mistõttu on võimalik lubikrohviga katta ka niiskeid ruume.

Krohvi segamine. Foto: Helen Kivisild

Teisel päeval jõuti viimistluseni. Valmistati ette fermacell'id, räägiti viimistlusvõimalustest / pigmentidest / tööriistadest jne.  Kõik said harjutada viimistlust / peenviimistlust / stuccosi / värvi 

Krohvitud pindade katmiseks kasutatakse peamiselt savi-, lubi- ja kaseiinvärve. Looduslike värvidega saab elavdada ruume, andes pastelsete toonide ning pintslijäljega tänapäevastele läikivatele värvidele vaheldust.

Kaseiinvärv ehk kohupiimavärv on liimvärv, mille liimaineks on piimavalk. Kaseiinvärv on traditsiooniline värv, mida kasutatakse kuivades ruumides. Tooni andmiseks kasutatakse värvimuldasid.

Savivärv sobib ideaalselt savikrohvi värvimiseks, kuid ka paljude teiste imavate pindade värvimiseks, kus soovitakse saavutada matte ja pastelseid pindu. Savivärv on hea katvusega ning jätab pinnale kerge struktuuri. Savivärv sobib interjööris nii seinte kui ka lagede katmiseks.

Lubivärvi on Eestis kasutatud hoonete sise- ja välisviimistluses, valgendamisel ning desinfitseeriva toime tõttu ka lautades, loomade tervise tagamiseks. Järjepidev lupjamine hävitab seintes olevad mikroorganismid. Olemuselt valget lubivärvi saab toonida värvimuldadega.

Gekolakt on lubi viimistluskrohv, mis on inspireeritud Maroko tadelaktist, kuid selle valmistamiseks on kasutatud piirkondlikke (Eesti) looduslikke materjale. Gekolaktiga krohvitud pind on vetthülgav ning seetõttu sobib see lisaks tavapindadele ka niiskete ruumide, dušinurkade, vannide ja valamute viimistlemiseks. Vetthülgava pinna saamiseks tuleb kasutada traditsioonilisi tadelakti töövõtteid ja –vahendeid, poleerimiskivi ja oliivõliseepi.

Veel rohkem saab looduslikest viimistlusmaterjalidest teada http://wanawiisiehitus.ee/et

Lubikrohvi paigaldamine. Foto: Lilian Freiberg