2021 sügisene puutööpäev

24. oktoobril kogunesid Karula noored looduskaitsjad Ähijärvele traditsioonilise puutöö päevale. Terve päev tegeleti puutööga. Meisterdati  puulusikat, ummiknõud ning õpiti noa teritamise nippe. Juhendajaid oli Meelis Kihulane lisaks endale veel kaasa võtnud 3.

Puulusika toorikul tehti esmane suurem töö kirvega, edasi peenem töö juba noa ja õõnestamine peitliga. Ummiknõu valmistamiseks kasutati puuri, saagi ja oma näppude ning noa osavust. Noateritamine on terve teadus – millise luisuga esimesena teritada, miks luisk peab olema märg, kuidas aru saada tera läikimise järgi, kuhu on teritus mõjunud ja kas nuga on juba piisavalt terav. Naha ja poleerimispastaga anti noale viimane lihv. Esimesena küsiti plaastrit villi peale, 2 pisikest kraapsu noaga näppu, kuid kõigil meisterdajatel jäid näpud alles.

Üks juhendaja kõneles inglise keeles ja lisaks puutöö õppimisele oli puutööpäev ka hea võõrkeele praktiseerimise võimalus koolivaheaja alguseks. Järgmine kord lubasime noortega minna Meelis Kihulase meistrikoda oma silmaga kaema ja sinna meisterdama. 

Karula noored looduskaitsjad meisterdamas
Karula noored puutööd õppimas ja harjutamas. Foto: Helen Kivisild