Toomas Tuul

Alutaguse rahvuspark tähistab 24. novembril oma viiendat sünnipäeva konverentsi ja õppekäiguga. Konverents “Alutaguse rahvuspark muutuvas ajas”  toimub 24. novembril Pagari seltsimajas ja veebis. Sellele  järgneb 25. novembril õppekäik ”Ekspeditsioon läbi Alutaguse rahvuspargi”. Registreerimine on lõppenud. 

Aktiivseks osaluseks veebi teel sisenega palun selle Zoom lingi kaudu - 

Märksõnad

Lahemaa tänavust kevadseminari võib lausa nimetada varasuviseks, kuna see toimus kohe pärast koolivaheaja algust. Seminar toimus 14. ja 15. juunil ning selle korraldas keskkonnahariduse peaspetsialist Enri Uusna.

Retkelised teel Porimäele

5. juunil toimus Matsalu rahvuspargi õpperetk, kus osales 7 vaprat loodushuvilist lähemalt ja kaugemalt.

Keskkonnaameti spetsialistide Krista Kallavuse ja Kalle Kõllamaa juhendamisel tutvuti rahvuspargi maastike ning seal peituvate kultuuri- ja loodusväärtustega Metskülas, Pagarannas ja Saastnas. Retke lõpuks vallutati kohalikud kõrgemad tipud Porimägi ja Lubjaahjumägi. Oli meeleolukas ja põnev pärastlõuna koos teadmishuviliste retkelistega! 

pildikollaz taimede õpperetkel osalenud õpilastega

Juuni alguses toimus Endla looduskaitsealal Tartu Tamme Gümnaasiumi loodusklassi taimepraktika. Kaunis suvi heade ilmadega oli alanud, ümbrus rohetas lopsakalt, õisi, linnulaulu ja putukasuminat oli palju ning vesi järves ujumissoe. Neli päeva sisustati loodusmatkadega, kus koguti ja õpiti tundma 100 taimeliiki. Lisaks jagus aega iseseisvaks õppimiseks, herbaariumi koostamiseks ja köögitoimkonnas kaasa löömiseks. Väliretkel käidi nii salumetsas kui kõdusoometsas, niidul, järvede ääres kui rabas.

Märksõnad
noored istuvad laudade taga ja määravad putukaid

Alates 2005. aastast on Tartu Ülikooli bioloogiatudengitel olnud võimalus tänu heale koostööle keskkonnaametiga koguda ja õppida tundma putukaid Pühajärve lähistel. Juhtus nii, et ümmargused arvud langesid praktikumi puhul ühte: kahekümnendal praktikumiaastal täitus 1000 putukaliiki, keda piirkonnas leitud on. Arvestades, et Eestist on teada pisut üle 11 000 putukaliigi ja praktikumides keskendutakse peamiselt silmatorkavatele ja hästi määratavatele liikidele, on tegemist väga tubli tulemusega.

Märksõnad
vees on näha rohelised vetikapallikeses, need on järvepallid

Mai lõpus kajastas ERR saade "Terevisioon" Saadjärves elavaid haruldasi järvepalle.

Rohevetikate hulka kuuluv järvepall (Cladophora aegagropila) on oma pallikujulise kasvuvormiga haruldane liik kogu maailmas. Saadjärv on praegu ainus järv, kus teda Eestis veel kasvavas leidub. Liik kuulub III kaitsekategooriasse.

Eriline on see, et sel aastal on järvepallid sagedamini näha Saadjärve madalamates järve osades. Nii on neid saanud uurida vee-elustiku õppeprogrammides osalevad õpilased.

Arvesta, et tegemist on haruldase liigiga ja järvepalle kaasa võtta ei tohi!