Viidumäe looduskaitseala
Viidumäe
Mahe Metsalu

Tere tulemast Viidumäe looduskaitsealale!

Lääne-Saaremaal muistse Antsülusjärve rannaastangu ümbruses paikneb Viidumäe looduskaitseala (2611,1 ha). See on Saaremaa kõrgeim ja vanim osa, mis ulatub Raunamäel 58,8 meetrit üle merepinna. Siinne maastik on kujunenud aastatuhandete vältel pärast viimast jääaaeg. Veed voolisid mooreense päritoluga seljakust välja tänase Viidumäe maastiku.

Kõige olulisemaks pinnavormiks on rannaastang, mis on Viidumäe piires 10 km pikk ning suhteline kõrgus jalamilt laeni kuni 18 meetrit. Astangust kõrgem osa ja temast madalamad allikalised alad erinevad omavahel paljude tingimuste poolest. Tänu sellele on Viidumäel elupaiku ja kasvukohti suurele hulgale erinevate nõudlustega liikidele. Viidumäe võtmesõnaks ongi suur looduslik mitmekesisus.

Viidumäe looduskaitseala eesmärgiks on kaitsta Lääne-Saaremaa kõrgustiku iseloomulikku mitmekesist looduskompleksi, sealhulgas haruldasi liike, kooslusi ja elupaiku.

Looduskaitseala jääb Natura 2000 Võrgustikku Viidumäe ja Vedruka raba loodusaladena, et kaitsta üle-euroopalise tähtsusega elupaigatüüpe ning liike ja nende elupaiku. Viidumäe looduskaitseala on alates 1990. aastast osa Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialast, mis kuulub UNESCO võrgustikku.

 

 

Viidu küla, Saaremaa vald
Saaremaa 93343

banner alt text
banner alt text