2022 suvekursus

29.juuni – 1.juulil said Alutaguse rahvuspargis kokku sealse piirkonna ja Soomaa rahvuspargi noored, et üheskoos piirkonna loodust ja kultuuripärandit tundma õppida. Pigem oligi sel korral kursus kultuuri ja ajaloo teemaline. Ilmad olid päikseliselt soojad, nii et veepudelid olid pidevalt käeulatuses. Väikest viisi väljakutseks kujunesid mitmesugused pisikesed vereimejad, eriti metsas liikudes. 


Esimesel päeval said noored Iisaku looduskeskuses ajaloolase Vallo Reimaa käest kuulda Alutaguse nime lugu ning piirkonna rahvastiku ja keele kujunemisest. Seejärel suunduti Avinurme,  kus MTÜ Avinurme Ajavakk meeskonna abil tutvuti piirkonnale omase põrandavaiba kudumise tehnikatega ning igaüks sai oma kätega valmis meisterdada terariistale tupe. Tuped, mis tehtud kasetohust ja kuusejuurtest, valmisid nii nugadele kui kääridele. 
Enne ööpimedust oli noortel võimalus koos lendorava eksperdi Uudo Timmiga Taga-Roostoja kandis lendorava elupaiku külastada. Vaadati üle sinna paigutatud kaamerate salvestised ja kuulati tarkust lendoravate elust ja käekäigust Eestis. 

Lendorava elupaik.
Lendoravate elupaigas. Foto: Krista Kingumets 

Teisel päeval tegime pika ringsõidu marsruudil Kauksi-Vasknarva-Jaamaküla-Poruni-Kuremäe-Jõuga. Teel ja peatuspaikades kuuldi põnevaid lugusid piirkonna ajaloost ja juhtumistest, mida rääkisid Anne-Ly Keskkonnaametist ja Tõnis Tolpats Sinimägede Muuseumist. Ühiselt külastati Vasknarva piirivalve kordonit, tutvuti sealse töökorraldusega ja sõideti piirivalve mootorpaadiga Narva jõe peal kuni Narva jõe lähteni ja tagasi. Päeva ergutas ka jalutuskäik Poruni ürgmetsas, kus saadi tuttavaks looduskaitse all oleva kopsusambliku kui vääriselupaiga tunnusliigi sulgja õhikuga. Sulgjas õhik on ühtlasi aasta sammal! Ürgmets oma võimsate pärnade, sõnajalgade ja kohvivärvi jõega jättis müstilise mulje. Tagasiteel külastati Kuremäe allikat ja kloostrit ning vadjalaste kääbaskalmistut. Enne laagripaika jõudmist tehti värskendav suplus Jõuga järves ja õhtu lõppes noorte ühiste etteastete ning grillimisega. 

Vasknarvas
Vasknarva piirivalvekordonis. Foto: Elo Raspel

Kolmas päev ehk matkapäev kulges Kauksist Rannapungerjale. Retkejuht Alexandr Nesterenko jagas erinevaid matkatarkusi – kuidas pakkida kotti,  mis peab kotis kaasas olema, kuidas orienteeruda kaardi ja kompassiga ning maamärkide kaudu. Rannapungerjal jõuti laagripaika, kus pidasid oma suvelaagrit Narva Noorte Meremeeste Klubi noored. Nende väliköögis tehti ühiselt süüa ning pärastlõunal said kõik nagu üks mees kahe paadiga sõuda ning purjetada Rannapungerja jõge mööda Peipsi järvele. Ilm oli suhteliselt tuulevaikne ja päikseline, Peipsi järve vesi tundus nagu vetikasupp.

Rannapungerja jõel
Purjepaatidega Rannapungerja jõel. Foto: Krista Kingumets

Laagri lõpetas mänguline teadmiste proovilepanek ja seejärel said kõik osalemist tõendava tunnistuse. 

Laagriliste maitsvate kõhutäite eest hoolitsesid Prowints ja Kauksi puhkemaja, mugavat majutust nauditi Kauksi puhkemajas. Sujuva liikumise punktist A punkti B tagas AS Hansa Bussiliinid. Keskkonnaametist tegid kaasa Ann-Ly, Mariia, Krista ja Elo.

Alutaguse ja Soomaa noored läksid laiali rõõmsatena ja lootuses, et kohtutakse ka järgmistel kordadel ühises laagris.