SOOMAA NOORE LOODUSKAITSE TALVESEMINAR
12.-13. detsember 2020
Esimesel päeval kogunesid noored looduskaitsjad tund enne keskpäeva rahvuspargi külastuskeskusesse. Alustasime seminari vestlusringiga rahvuspargi väärtustest ja
mõtisklesime selle üle, mida rahvuspark üldse tähendab – mis tähendus on sellel kohalikele elanikele ja milliseid võimalusi pakub rahvuspark turistidele ning kuidas see kõik mõjutab Soomaa loodust.
Pärast lõunasööki jagas meile tarkuseid ja oskuseid Kaitseliit. Kõik said selgeks inimese organismi toimimise põhireeglid (3 min ilma hapnikuta, 3 päeva ilma veeta, 3 nädalat ilma toiduta – aeg, mil inimese organism suudab toimida), seejärel toimus orienteerumisõpe kaardi ja kompassi abiga Ingatsi metsarajal ning lõpetuseks näidati meile kuidas lihtsal moel lõkke ääres küpsetada kala ja kana. Kes soovis, sai harjutada tulepulga abil tule tegemist.
Õhtusöögile järgnes meisterdamise õpituba, kus nagu ka eelmisel aastal valmistasime jõuluajale kohaselt valguslaternaid, aga sel korral hoopis teises stiilis.
Ööpimeduses toimus noortele teadaolevalt metsaretk kobraste tegevusjälgede vaatlemiseks. Tegelikult aga läksime noortega Öördi raba taastamisalale, kus ka tõepoolest koprad tegutsevad, kelgutama. Öördi peakraav oli jääs, samuti üleujutatud metsaalune. Lustimist jagus kaheks tunniks. Mõnes kohas ka pisikese närvikõdiga, kuna jääs esines auke ja kraavi servas lahtist vett, aga need kohad olid kõik retkejuhil teada ja meid hoiatatud.
Tagasi keskusesse jõudsime pisut enne kella ühte öösel ja öörahu saabus tunnike hiljem.
Teist päeva alustasime pannkoogihommikuga. Seejärel sõitsime Mulgi savikotta, kus igaüks sai omale meisterdada meelepärase tassi. Tasside mustriteks, nagu noortele looduskaitsjatele kohane, valiti loodustemaatikat. Savikoja perenaine annab tassidele lõpliku viimistluse noorte enda poolt valitud glasuuriga ja tassid saavad noored kätte uue aasta alguses.
Seminar lõppes üksteisele rahulikku jõuluootust soovides ning lootuses, et järgmine kokkusaamine toimub juba õigepea.
Savist tasside meisterdamine Mulgi Savikojas. Foto: Krista Kingumets