2022 sügisseminar
LAHEMAA NOORTE LOODUSKAITSJATE SÜGISSEMINAR JUNIOR RANGER 2022
27.-28. oktoober Ojaäärse loodusmajas
Koostaja: Enri Uusna, keskkonnahariduse spetsialist
Lahemaa Junior Ranger sügisseminar kestis kaks päeva ning viis osalejad lisaks Palmsele ka Lääne-Lahemaale. Kursuse korraldas keskkonnahariduse spetsialist Enri Uusna. Kaasjuhendajana käis abis keskkonnahariduse spetsialist Mariia Smelska Alutaguse rahvuspargist.
Esimene päev algas loenguga Lahemaa rahvuspargi Palmse külastuskeskuse õppeklassis. Peeter Hussar, kes suvel tutvustas pruunkarude hingeelu, jätkas sel korral süvitsi jahinduse temaatikaga. Noored õppisid, et tänapäeva jahimehe roll on olla vahemeheks kogukonna ja looduse vahel. Jahindus on aga praktilise looduskaitse instrument, mis reguleerib ulukite arvukust ja tõkestab haiguste levikut.
Pead murdmas jahinduse ökoloogiliste seoste üle. Foto: Enri Uusna
Pärast Peetri loengut sõitsime bussiga Lahemaa Pärimuskotta, mis tegutseb Uuri külas Iisaka talus. Perenaine Liis Burk võttis meid hubases püstkojas vastu sooja supi ja lugudega talu ajaloost. Keha kinnitatud, oli igal osalejal ülesandeks punuda endale pael, mis tuli ühes oma sooviga riputada kohaliku soovide puu külge.
Seejärel käisime vaatamas ja toitmas lambaid. Samuti said noored võimaluse teha linatöid ning näha, kuidas pärast lõugutamist, ropsimist ja kammimist jääb kangest taimest järele juukseid meenutav kiud, mida on hõlbus kedrata. Tööst järele jäänud takkude abil saime ka lõkkeasemel veenduda materjali tuleohtlikkuses. Tegevuste preemiaks võlus perenaine välja magusa koogi.
Ja näpud jäid tol päeval terveks! Foto: Enri Uusna
Olles tagasi jõudnud Ojaäärse loodusmajja ning söönud ka õhtusöögi, toimus päeva viimase ametliku tegevusena kliimamuutuste teemaline arutelu, mida juhtis Enri Uusna. Uurisime noorte seisukohta ja suhtumist ning katsetasime tööjärgus rollimängu, mis saab ühel päeval kliimamuutuste teemalise õppeprogrammi osaks. Selgus, et mängu arendusega tuleb veel tööd teha.
Nagu ikka, lõppes päev teejoomise ja lauamängudega.
Teisel päeval sõitsime bussiga Soorinna külasse, kus meid ootas retkejuht Kristjan Kaurla. Kristjani juhtimisel matkasime mööda Loo jõe kaldaid. Teele jäi nii üpris puutumatut kui ka silmapaistvate inimtegevuse jälgedega loodust. Inimese ja looduse suhestumine oligi retke läbivaks teemaks.
Näiteks säilitati Loo jõega head suhted ja keegi märjaks ei saanud. Foto: Enri Uusna
Külastasime ka Samuli tammesid, mis kasvavad oletataval kivikalmel. Merenduse valdkonna inimesena juhtis aga Kristjan meie tähelepanu sellele, et suure tõenäosusega on tegu hoopis kunagise meremärgiga ning sellele viitavad ka tõendid, nagu näiteks kõrgusandmed ja ajalooline info. Seega õppisime, et aeg-ajalt on kasulik hinnata üle, mida teame või arvame teadvat ning vaadata maailma läbi mitme erineva perspektiivi. Kristjani retk lõppes Andineeme rannas – Lahemaa kõige läänepoolsemas nurgas.
Päeva viimane peatus toimus Muuksi Hundikangrutel. Tutvuti kalmete ajalooga ning tuletati meelde sügisseminaril õpitut enne laiali minemist.
Lääne-Lahemaa vallutajad. Foto: Kristjan Kaurla