2019 sügisseminar

LAHEMAA NOORE LOODUSKAITSJA SÜGISSEMINAR JUNIOR RANGER 2019

21 – 22.oktoober, Ojaäärse loodusmajas

Koostas: Kerli Kõue, keskkonnahariduse spetsialist

Lahemaa noore looduskaitsja sügisseminari esimest päeva alustasime Arbaveres, kus asub Eesti Geoloogiteenistuse puursüdamike hoidlas, tulevikus maapõue uuringukeskus. Hoidlas võttis noored vastu geoloogid Siim Nirgi ja Sirle Liivamägi. Noortele anti ülevaade, milliseid maavarasid Eestis leidub, miks neid kaevandatakse ja kuidas geoloogid tööd teevad, õpiti puursüdamikke lugema ja ise kirjeldama nii nagu päris geoloogid seda teevad. Saadi selgeks erinevaidmaavarasid tähistavad tingmärgid. Selgus, et alati läheb geoloogilisi tööde käigus puursüdamikke tehes mingi osa proovist kaduma.

Puursüdamikke uurimas. Foto: Kerli Kõue

Järgmise tegevusena said noored vanadest materjalidest ehk ajalehtedest ja kasutult seisvatest küünlajuppidest meisterdada uut käsitöö paberit näiteks õnnitluskaartide valmistamiseks. Kasutult oma aega oodanud küünlajupid sulatasime üles ning jääkuubikute salavõimu kasutades valasime vanadesse tetra-pakenditesse uued pitsilised küünlad, et pimedal higedekuul valgust ja taaskasutuse hõngu oma argipäeva tuua.

7 helesinist unistust. Foto: Kerli Kõue

Viimasel päevavalguse tunnil kohtusime loodusemees Peeter Hussariga, kes tutvustas, millist varustust võiks vajada loodusesse matkale minnes, eriti kui on võõrasse metsa minek ja kuidas olla valmis ära eksimisega silmitsi seistes. Õhtupimeduse saabudes matkasime Palmse park-metsas, mis on mitmele noorele juba tuttav paik tuttavate radadega, kuid pimeduse varjus täiesti võõra ilme omandas ning ükski rada ei tundunud enam tuttav olevat. Õhtu oli vaikne ja lootus kuulda erinevaid loomahääli, ostus oodatust raskemaks või lausa võimatuks. Samas õppisid noored väga palju uut, kuidas metsas ära eksinult käituda ja milliseid märke märgata ja mille järgi suunda leida.

Päris hilja õhtul andis noor looduskaitsja Helemeel ülevaate, mida Lahemaa teistel kursustel on tehtud ning juhendaja Kerli suvisest Eestis toimunud Europarc Junior Ranger Camp’st.

22.oktoobri hommikul alustasime mereprügi sh mikroprügi teemaga tutvusmist esialgu tubastes tingimustes ja TalTech teadlaste kogutud näidiste vaatlemisega.

Ei hõbedat-kulda ei leidu me maal... Foto: Kerli Kõue

Jätkasime töödega välitingistuses Võsu rannas, kus selgus, et mikroprügi väga ei olegi antud rannas, see eest oli küllaltki palju rannas taimede juures makroprügi, sh aluspüksid, kuldse confetti jäägid, pudelid, purgid, plastikust ja metallist pudelikorgid, laste liivamänguasjad, kile.

...kuid plasti kandvat mulda on küllalt igal pool. Foto: Kerli Kõue

Päeva teises pooles andsid juhendajad Kerli Kõue ja Enri Uusna noortele ülevaate soode taastamisest, selle vajalikkusest ning tööde etappidest, detailsemalt Laukasoos tehtud taastamistöödest. Üheskoos käisime Lahemaa noorte looduskaitsjatega Laukasoos tehtud töid vaatamas.

JR ehk jälle rabas. Foto: Kerli Kõue