2018 sügisseminar

LAHEMAA NOORE LOODUSKAITSJA SÜGISSEMINAR JUNIOR RANGER 2018

Sügisseminaril osales kokku 12 noort, kellest 6 olid varasemad ja juba tuttavad kursusel käijad.

Reedest päeva alustasime kell 10.00 ilma teemaga, külla tulid Keskkonnaagentuurist Miina Krabbi – juhataja (Ilmavaatluste osakond), Taimi Paljak – juhtivsünoptik (Ilmaprognooside osakond), Ene Tillmanni – peaspetsialist-meteoroloog (Ilmavaatluste osakond). Neli tundi möödus lennates ja rasked aga põnevad teemad (ilma ja pilvede vaatlused, ilmaprognoos, hoiatused) said igale osalejale selgemaks. Viimased päevavalguse tunnid sisustasime Kunda ilmajaama külastades, kus juhendajad Keskkonnaagentuurist tutvustasid ja selgitasid jaama aparatuuri tööpõhimõtteid.

Kunda ilmajaamas. Foto: Enri Uusna

Seminari tegevustest osutus menukaimaks vestlusring filmimees Ants Tammiku ja Romet Vainoga. 10+ klassi noored osalejad kiitsid taevani, et ei olnud loeng ja sai vabas formaadis vestelda neist vaid 10 aastat vanemate, aga juba nii palju elus korda saatnud inimestega. Ühiselt vaatasime hiljem loodusmees Rein Maranist film, mida oli lihtsam mõista ja kaasahaaravam vaadata, kui otse autorilt oli sisu ja tagamaade kohta enne infot saadud.

Väga menukaks ja tegusaks osutus ka öine Selja jõe suudmes lõheliste vaatlus ja röövpüüdjate patrullimine. Selleks tegevuseks oli kohale tulnud Kalastajate Seltsist Jüri Nael ja veel üks vabatahtlik, EMÜst kalateadlane Siim Kahar ja vabatahtlik tudeng, üks KKI inspektor ja kaks politseiniku ning kaks politseikoera. Tegevuse käigus said noored aimu, kuidas ja miks lõhelised jõkke kudema tulevad, miks on vaja neid kaitsta ja mille pärast ikka ja jälle peavad vabatahtlikud ja politsei röövpüüdjaid patrullimas käima. Ühe potentsiaalse röövpüüdja suutsime oma tegevusega ka eemale peletada. Noorte jaoks oli taskulampidega pilkases pimeduses ja öö eel jõe ääres ringi liikumine ja lõheliste otsimine esmakordne ja väga köitev tegevus. Üks noortest osalejates sõlmis Kalastajate Seltsi ka kokkuleppe, et soovib edaspidigi neile vabatahtlikuna abiks minema. Noored kinnitasid öise mere kaldal, et suur kasu oli ka  päeva esimeses pooles omandatud pilve teadmistest, sest saime reede õhtul vihma ja lund, aga Taimi Paljakuga koos üle vaadatud ilmaprognoosid aitasid noortel riietumisel ja jalanõude valikul õiged otsused langetada.