2021 sügisseminar

VILSANDI-SOOMAA NOORE LOODUSKAITSJA JUNIOR RANGER SÜGISSEMINAR 2021
15.-17. oktoober 2021, Viidumäe looduskeskuses

Soomaa noored saabusid Saaremaale juba reede (15.okt) õhtul, et puhanuna laupäeval koos Vilsandi noortega seminari alustada. 

Esimene päev (16.okt) Soomaa-Vilsandi rahvusparkide noorte ühine sügisseminar algas pärast hommikusööki väljasõiduga Sõrve poolsaarele, kus giid Mati Martinsoni juhendamisel õppisime tundma rändlindude käitumist ja rände suundasid. Lisaks hindasime Sõrve tuletorni ümber olevate hoonete akende ohtlikust lindudele ning rääkisime kuidas oleks võimalik lindude vastu akent lendamist lihtsate vahenditega takistada. Külastasime Sõrve tuletorni, mille tipust avanes vaade Lätile ja erinevatele lähikonna majakatele. Päästsime tuletorni kinni jäänud järgmise aasta linnu metskurvitsa. Lisaks tornile külastasime ka Sõrve külastuskeskust kus nägime majakate ekspositsiooni ja piirkonna elustikku tutvustavat väljapanekut. 
 Meie õppepäev jätkus söödavate ja mürgiste marjade tundmaõppimisega ning  Sõrve militaarmuuseumis saime aimu Saaremaa ja Sõrve ajaloost. Lõpetuseks külastasime Sõrve loodusmuuseumit, kus oli väga laiaulatuslik ja mitmekesine loomade, lindude ning liblikate ekspositsioon. Ekspositsioonis said noored kohe näitlikult selgeks kuidas eristada šaakalit rebaest ja kanakulli hiireviust. Muuseumisse toodi just ka Euroopa naaritsa topis – saime kuulda kuidas teda eristada Ameerika naaritsast ning meile tutvustati kuidas hatakatse järgmisel aastal Euroopa naaritsat Saaremaale jälle asustama. 
Tagasiteel Viidumäele sõitsime läbi Kaugatoma – Lõmala vana rannamaantee, mida muinsuskaitseamet soovib säilitada. Rannamaantee on looklev, sellelt avanevad vaated merele ja pärandkooslustele. Samuti on säilinud kolmetahulised betoonist kilomeetripostid ja kaheksatahulised truubitähised.
Peale õhtusööki võtsime ette retke Viidumäe metsa ja allikasoosse. Retke lõpetasime juba pimedas metsas liikudes. Enne majutuskohta jõudmist tutvusime ka Viidumäe looduskeskuse püsiekspositsiooniga. 
Õhtul õppisime veel teineteist läbi erinevate mängude tundma ning tegime isiksuse määramise testi. Pärast testi täitmist ning isiksuse tulemuse määramist arutlesid noored omavahel millised tüübile omased iseloomujooned on neile omased ja millised mitte ning millises ametis kujutavad nad ennast tulevikus töötamas. Õhtusel vabal ajal oli soovijatel võimalik külastada Rauna vaatetorni, mängida lauamänge jms. 
Teise päeva (17.okt) hommikusöögile järgnes väljasõit Vätta poolsaarele käsitöö õpituppa. Seal said kõik noored endale omanäolise ja endale meelepäraste motiividega taldriku ja tassi  kujundada. Need nõud jäävad kindlasti meenutama meie ühist sügisseminari. Lisaks käsitööle pakuti meile enne teele asumist kosutav eine.  
Päeva lõpetasime väikese jalutuskäiguga Kuressaare lossihoovis ja vallidel. Sealt sai nautida vaadet Tori lahele, Kuressaare linnastaadionile ja Kuressaare lossipargile. Peale seda asusid Soomaa piirkonna lapsed heade soovide saatel kodu poole teele, et nad jõuaksid õhtuks kenasti koju ja algavaks koolinädalaks välja puhata. 

Soomaa Vilsandi sügisseminar 2021

Foto: Mahe Metsalu

Koostajad Krista Kingumets ja Mahe Metsalu, KHB