Matsalu rahvuspark 20

Matsalu rahvuspark tähistab tänavu 20. sünnipäeva!

Matsalu looduskaitseala loodi 1957. aastal, 2004. aastal nimetati looduskaitseala ümber Matsalu rahvuspargiks. Seega saab öelda, et tänavu tähistame nii 67. kui 20. sünnipäeva. 

Külluslik pärandkultuur, omanäolised rannamaastikud, maalilised väikekülad, samas globaalset tähtsust omav linnuala – nii kandis Matsalu rahvuspargi ideed juba mõnda aega enne 10. mail 2024 Looduskaitseseaduses kinnituse saamist. Arutelud Matsalu looduskaitsealale rahvuspargi staatuse andmise üle muutusid elavamaks käesoleva sajandi alguses, üks selle idee energilisemaid toetajaid oli suur Matsalu sõber Jaak Tambets, endine Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna juhataja. Palju rahvusvahelise loodushoiuga kokku puutununa mõistis ta ühena mitmetest hästi neid positiivseid lisavõimalusi, mida rahvuspargi staatus Matsalule anda suutnuks. Küll tõi plaan kaasa ka kõhklusi – muret tegi võimalik külastuskoormuse kasv ja selle negatiivne mõju loodusväärtustele. Mõtte pooldajad olid aga enamuses ning 2004. aasta mais astus Matsalu Euroopa Liitu juba rahvuspargina.

Kas sa teadsid, et Matsalule on omistatud mitmeid rahvusvahelisi tunnustusi:

  • 1976 - Eesti esimene rahvusvahelise tähtsusega märgala ehk Ramsari ala
  • 2003 - ainsana Baltimaades Euroopa Nõukogu diplom tulemusliku looduskaitsetöö eest
  • 2015 - Eesti esimene Euroopa Kaitsealade Liidu kestliku turismi sertifikaat loodushoidliku turismi edendamise eest

 

Matsalu loodusfilmide festivali fotokonkurss – Matsalu loodus

Kuni 25. augustini 2024 on võimalik esitada fotokonkursile Matsalu rahvuspargi loodusteemalisi fotosid. Oodatud on pildid nii lindudest, imetajatest, maastikest, putukatest kui ka taimedest. Konkursile saadetud töödest valitakse välja 25 paremat, millest sünnib uhke suureformaadiline fotonäitus. Iga näitusele valitud autor saab auhinnaks enda näitusele trükitud foto. Kõik näitusele valitud autorid on üheväärsed võitjad, nende vahel paremusjärjestust ei koostata. Ülejäänud kvalifitseeritud tööd avaldatakse veebis. Loe lähemalt festivali kodulehelt.

Matsalu loodusfilmide festival toimub 25. septembrist kuni 6. oktoobrini 2024 Lihulas ja üle Eesti.