Algavad noore looduskaitsja suvised kursused

Autor:

Margit Turb
Märksõnad

Keskkonnaameti eestvedamisel saavad noored ka sel suvel võimaluse osaleda noore looduskaitsja Junior Ranger kursustel üle Eesti. Kursustel osaleb sadakond eeskätt meie rahvusparkidega seotud loodushuvilist noort ning laagrid kestavad 2. augustini. Noored valitakse kursustele sooviavalduste alusel. Kursused aitavad suurendada osalejate keskkonna- ja loodusteadlikkust ning edendada noorte looduskaitsjate võrgustikku Eestis.

Selle aasta eripäraks on ühiskursused – kõigil neljal kursusel saavad kokku erinevate kaitsealadega seotud noored. Nii kogunevad Soomaa ja Matsalu rahvuspargi noored 26. juunil Soomaal, Karula rahvuspargi ja Otepää looduspargi noored tegutsevad alates 2. juulist Soontagal ja Otepääl, Alutaguse rahvuspargi ja Endla looduskaitseala noored saavad 3. juulist kokku Endlas ning Lahemaa ja Vilsandi rahvuspargiga seotud loodushuvilised 30. juulil Lahemaal. Varasemad aastad on näidanud, et erinevate kaitsealade noorte ühiskursused aitavad lisaks silmaringi avardamisele ning uutele teadmistele luua ja tugevdada sidemeid noorte endi vahel. 

noormees niidab vikatiga heinamaal
Vikatiga Laelatu puisniidul niitmas. Kalle Kõllamaa

Kursuse jooksul keskendutakse ühele-kahele põhiteemale, lisaks õpivad noored loodusretkedel tundma piirkonnale omaseid taime- ja loomaliike, tutvutakse kohaliku kultuuripärandiga, tehakse looduskaitselist tööd ja käelist tegevust. Soomaa rahvuspargis ja Otepää looduspargis keskendutakse loodusvaatluste teemale – kuidas teha loodusvaatlusi, millised abivahendeid selleks kasutada ja kuidas oma andmed esitada. Soomaal luuakse lisaks talgutööna paremaid elutingimusi liiv-hundihamba kasvukohas ning matkatakse mööda veeteed kanuudega. Otepääl saavad osalejad muu hulgas parandada oma oskusi puutöö alal ning õppida erinevaid taimetrüki tehnikaid. Endla looduskaitsealal keskendutakse sel aastal tolmeldajatele. Kursusel osalejad saavad rohkem teada mesilaste kasulikkusest, mee uuringutest ja millised võivad olla õietolmuterad. Retkedel keskendutakse rabaelustikule ja allikatele. Lahemaa rahvuspargis on päevakorral lõheliste teema – talgutööna talgutööna vabastatakse lõheliste rändteel takistused. Kursusel vaadatakse ka metsamuuseumi uut näitust ning tehakse retk Viru rappa.  

Soomaa-Matsalu ühiskursus 26. - 28. juunil 2024: Soomaa ja Matsalu noore looduskaitsja suvekursus | Kaitsealad

Otepää-Karula ühiskursus 2. - 5. juulil 2024: Otepää ja Karula noore looduskaitsja suvekursus 2.-5. juuli | Kaitsealad

Alutaguse-Endla ühiskursus: 3. - 5. juulil 2024: Endla ja Alutaguse kaitsealade noore looduskaitsja suvekursus | Kaitsealad

Lahemaa-Vilsandi ühiskursus: 5. - 8. augustil 2024: Lahemaa ja Vilsandi rahvusparkide noore looduskaitsja suvekursus | Kaitsealad 

Suur rühm noori seisab kanuude taga, hoides rõõmsalt käsi üleval.
Kanuuretk Kasari ja Suitsu jõel. Foto: Kaur Nellis ja Hans Portsmuth

Eesti on Euroopa Kaitsealade Liidu EUROPARC liige. See liit ühendab 37 Euroopa riigi kaitsealasid. Euroopa Kaitsealade Liit korraldab üleeuroopalist noore looduskaitsja kursust alates 2002. aastast. Rahvusvaheline Junior Ranger laager toimub igal suvel erinevas paigas, seal on võimalus osaleda igast riigist kolmel noorel. 2024. aastal toimub rahvusvaheline laager juuli lõpus Walesis, Suurbritannias. Eestit esindavad seal Soomaa, Vilsandi ja Karula rahvuspargi noored. Eestis on korraldatud noore looduskaitsja kursusi alates 2004. aastast.