2023 sügisseminar

10. novembril sai taas alguse Junior Rangeri kahepäevane sügisseminar. Sel korral võeti lähemalt käsitlusse taimed (ja mitte ainult need, mis toiduväärtuslikku eesmärki kannavad) ning samblikud. Nõnda avastasimegi kõik koos lektor Liivi juhendamisel, kuidas kasutatakse taimi tekstiilitööstuses. Elo eestvedamisel tutvusime ravimtaimedega, uurisime milline on nende maitse, lõhn ning mõjud tervisele. Vaatasime üle ja kordasime Iisaku looduskeskuse territooriumilt suvel kogutud ja kuivatatud taimed. Siis sõitsime Kauksi puhkemajja. Päsari perenaine Piret tutvustas meile oma "kodulooma", ehk leivajuuretist. Tema toitmise ja poputamise tulemusena valmisid ka uhked leivad (puuviljade, köömnete, seemnete ja singiga). Hilisõhtul võtsime päeva kokku mängudes, kus tuli kasutada päeva jooksul saadud teadmisi ja enne magama minekut tegime novembri uduses öös „pimeda“ retke piki Peipsi põhjarannikut.

11. novembril ootas meid ees tutvumine puudel kasvavate seentega sh samblikutega. Matkasime Alutaguse soostiku Pootsiku kriivadel koos samblikeuurija Piret Lõhmusega. Retkel avastasimegi peamiselt samblikemaailma, lisaks sellele uurisime ka teisi seeni, samblaid ja taimi ning loomade tegevusjälgi. Põnevamad vaatlused said kirja Loodusvaatluste andmebaasi ja PlutoF. Uudistamist oli lausa nõnda palju, et vahel võttis ka 100m läbimine pool tundi või rohkemgi aega. Kõigele lisaks leidsime Pootsiku luitestikul ligi 160 cm kõrguse, aga vähemalt 20 a. põneva kuuse, mis meenutas mõneti ussikuuske. Päev lõppes Iisaku looduskeskuses samblike viktoriiniga, kokkuvõtete tegemise ja põnevate leidude uurimisega binokulaaride abil.

Lisainfot: https://www.facebook.com/alutaguserahvuspark/

Väike laagrivideo: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DuxtigO7kqPM%26fbclid%3DIwAR0qWkSNJlauDuf_fBYiqZrkVt6VJtIgCQ0uKwgvaSHywdHpWhTb5EBuz88&h=AT0fX7RL-EVqMIQLTUVdpkbf1Qb9RVI0EHl67PAOAtwBBnXhVQvSmcJ35pBONlAQR0fBZ2oI1xNfkOeRPTExNgaprRPDPHa07OyDidHg76QrHgQB_VGeDYENdg-NvFBvgh4S&__tn__=R]-R&c[0]=AT0RZvIcoSTLjXzLSkLvDYNoY6Ep_-H8d2mrslfI_pEQk36WUAzVAWVwTi5YJi3lrQ6QVISAACX3QiKn33TguXIKwR7p3cDYjYL8SP8PcXZuUQAVPYQ6mz0qPqvQTtzL9jKUueqOydoHhBWeoKoTqMpm7PrLZVUnUn1B7rPO3qJG5xsocU0_Cy4Rlhw_Qh6stlh1fcOF4zk_cPNnBtncoOrN93w_A4Q-BHkN

Laagrit korraldasid: Anne-Ly Feršel, Mariia Smelska ja Elo Rapel Keskkonnaametist

Kokkuvõtte kirjutasid: noored looduskaitsjad Liisi Kauber,  ja Anneken Laureen Trofimov ning juhendaja Anne-Ly Feršel