2020 kevadtalvine seminar

MATSALU NOORE LOODUSKAITSJA KEVADTALVINE SEMINAR JUNIOR RANGER 2020

Matsalu RP JR noorte kevadtalvine seminar toimus 28.-29. veebruaril Tuulingu puhkemajas Haeska külas Läänemaal. 

Kuna ilmad olid pikalt olnud kevadiselt soojad ja lumetud, siis plaanisime kevadist linnuseminari. Paar päeva varem sadas maha aga paks lumi ja seetõttu kujunes meie kohtumine ikkagi tõeliseks taliseminariks. 


Esimesel päeval alustas meie seminari ornitoloog Olavi Vainu ülevaade lindude rõngastamisest, selle ajaloost ja tänapäevast. 
Peale lõunasööki liitus meiega ornitoloog Margus Ots, kelle juhendamisel külastasime Haeska linnuvaatlustorni, kust üritasime näha esimesi rändelt saabunud veelinde. Kuna madal lahesopp oli juba paari talvise päevaga kerge jääkatte saanud, siis nägime vaid üksikuid kühmnokk-luiki, kes ilmselt olid seal ka juba talvitunud. Sellegipoolest avanes tornist kena talvine vaade Matsalu lahele ja rannakarjamaale.
Seejärel jätkus meie päev Margus Otsa esitlusega aasta 2020 linnust- tuttpütist ning teistest püttidest.
Esitluse lõppedes valmistasid noored Margus Otsa juhendamisel tihastele pesakaste. Iga osaleja sai omavalmistatud pesakasti koju kaasa.
Seejärel tegi meie uus Läänemaa kolleeg Tairi Tappo ülevaate siirdekaldest ning noored said joonistada meie vetes elavaid siirdekalu Luum Loomeklubi õpetaja Grete Poopuu juhendamisel. Valminud tööd osalevad rahvusvahelisel siirdekalade joonistusvõistlusel.
Päeva lõpetas filmiõhtu, mille käigus vaatasime vastvalminud rahvusparkide videoklippe ning MAFF-il võistelnud saksa loodusfilmi 'Üks tuhandest', mis rääkis ühe oja elustikust. 

Teise päeva hommikul rääkis Kalle Kõllamaa kohtumistest metsloomadega, kas ja millal metsloomad vajavad abi ning kas ja millal sekkuda nende ellu.
Ennelõunal tegime veel ühe väikese jalutuskäigu lumisel rannakarjamaal peremees Ants Ale juhendusel, kes rääkis põnevaid kohalugusid oma lapsepõlvest tänapäevani välja. Kokku osales üritusel 11 noort vanuses 10-19 aastat. 
Matsalu noored looduskaitsjad said taaskord pisut targemaks ja omavahel tuttavamaks.

Matsalu JR noored Haeskas Foto: Kalle Kõllamaa

Matsalu noored looduskaitsjad Haeska seminaril. Foto: Kalle Kõllamaa