Merili Metsvahi loeng inimese ühtekuuluvustundest loodusega modernismieelses Eestis

Autor:

Maigi Säinas
58.431158, 25.031412

Lisainfo

Sandra Urvak
552 7726

58.431158, 25.031412

 

26. septembril algusega kell 18 on kultuuri- ja loodusehuvilised oodatud Soomaa rahvuspargi külastuskeskusesse, Tõramaal.

Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor Merili Metsvahi peab loengu inimese ühtekuuluvustundest loodusega modernismieelses Eestis. Kõnelus on omamoodi jätk kevadel toimunud loengule libahuntidest eesti rahvapärimuses.


Oma ettekandes keskendub Merili loodustunnetusele 17. sajandi Liivimaal, toetudes ennekõike Johann Gutslaffi 1644. aastal ilmunud raamatule "Kurtzer Bericht und Unterricht von der Falsch-heilig genandten Bäche in Lieffland Wöhhanda" ("Lühike teade ja õpetus vääralt pühaks peetud Võhandu jõest Liivimaal". Raamat räägib 1642. aastal toimunud Pühajõe mässust ja selle tagamaadest. Talurahvas uskus, et viimaste aastate halva ilma ja viljaikalduse põhjuseks oli kas Võhandu (Pühajõgi) ise või jões elav jumalus Pikne, kes ei talu seda, et tema peale ehitatud tamm ja vesiveski takistavad vaba veevoolu. Johann Gutslaff kirjutab, et ka paljud kohalikud sakslased uskusid talupoegade juttu. Oma ettekandes tutvustab Metsvahi raamatut ja seal kirjeldatu laiemat taustsüsteemi. 


Köitev loeng on kõigile huvilistele tasuta! Kohtumiseni Soomaal!