Tooma soojaam sai WMO seekordse sajandi jaama tunnustuse

Autor:

Elo Raspel vana
ilmavaatlusväljaku aiale on kinnitatud tunnustuse sertifikaat
Foto: Elo Raspel
Märksõnad

Maailma Meteoroloogia Organisatsioon (WMO) tunnustab iga-aastaselt vähemalt 100-aasta tegutsemislooga ilmavaatlusjaamu. 2021 aastal valiti tunnustuse saajaks Tooma soojaama. Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala paigaldas neljapäeval, 11. novembril pidulikult ilmavaatlusväljakule rahvusvahelise autahvli ning andis jaama töötajatele üle tunnustava sertifikaadi.

Toomal on ilmavaatlustega tegeletud juba alates 1911 aastast. Endla soostiku süstemaatiline uurimine algas 1950. aastal, kui meteoroloogiajaama alusel rajati Tooma soohüdroloogiajaam. See täidab praeguseni soode hüdroloogilise seire programmi, kus mõõdetakse ka soo mikromaastike veebilanssi ja mikrokliimat. Mõõtmisi teostavad Keskkonnaagentuuri  alluvuses töötavad Riigi Ilmateenistuse spetsialistid.

Tooma soojaam on unikaalne mitte ainult Eestis, vaid ka terves Euroopas ja sellise detailsusega on maailmas vähe märgalasid uuritud.

Sajandi jaama tiitlile saab kandideerida iga kahe aasta tagant ja jaam peab vastama tervele reale kriteeriumidele. Tooma jaam on Eestis teine, mis sai nii kõrge rahvusvahelise tunnustuse, esimene oli 2017. aastal Vilsandi rannikujaam.

Loe lähemalt Tooma soojaamast ja sajandis jaama tunnustusest Keskkonnaagentuuri kodulehel