Loodusest võib karulauku korjata vaid enda tarbeks

Autor:

Sandra Urvak
Märksõnad

Karulauk, ladinakeelse nimega Allium ursinum, on põnev taim, mis on aina rohkem tähelepanu ja populaarsust kogunud. Tegemist on mitmeaastase sibultaimega liilialiste sugukonnast. See taim on levinud küll pea üle terve Euroopa, aga kuulub samas III kaitsekategooriasse. Karulauk eelistab kasvada niisketes lehtmetsades, salumetsades, mida on Eestis üsna vähe. Soomaal leidub karulaugule sobivaid kasvukohti ning mõni selline on ka üsna hõlpsasti ligipääsetav. 


Kui varasemal ajal teadsid vaid kohalikud soomaalased, kus looduses karulauku leida, siis viimastel aastatel on info Soomaa karulaugust pea kulutulena levinud, samas on looduses kasvavate põnevate söödavate taimede varumise populaarsus samuti suurenenud. Ühest küljest on see rõõmustav, aga teisalt võib inimeste korjamisõhin põhjustada loodusele suurt kahju. Nii tuleb kurbusega tunnistada, et Soomaa karulaugule jookstakse pea tormi ning tulemuseks on tallatud pinnas ja hävinud taimed. 


Soomaa ja looduse sõbrad – nautige kevadist, tärkavat loodust ja soovi korral noppige omale vaid peotäis karulauku. Seda väärtuslikku taime saab ka oma koduaeda külvata, siis kaob vajadus looduslikelt kasvukohtadelt kaitsealust taime varuda ja sellega looduses kasvavat taime ohustada.


Loe rohkem siit: https://www.keskkonnaamet.ee/uudised/loodusest-saab-karulauku-korjata-vaid-enda-tarbeks