Kuidas suurvesi soomaalasele paistab

Autor:

Sandra Urvak

Vesi hakkas Soomaa jõgedes tõusma umbes kaks nädalat tagasi. Veetaseme kõrgseis saabus mõne päeva eest ning nüüd on veetase taas langemas. Lumi on sulanud ja sademeidki pole mõnda aega olnud, ööd on taas külmakraadidega ja nõnda hakkab vesi alanema.

Viienda aastaajana tuntud periood toob Soomaale uudistajad lähedalt ja kaugelt. See on aeg, mil turismiettevõtjad – nemadki tulevad lähemalt ja kaugemalt – inimesi vee peal sõidutavad ja ajakirjanduse tähelepanu pälvivad. Kohalike jaoks on suurveel mitu tähendust: ühelt poolt põnev ja oodatud, teisalt ka veidi muret tekitav.

üleujutatud varakevadine lodumets. Sanglepad seisavad tumesinise veevälja sees.
Veeseis 26.03.2023. Foto: Anneli Albert

Iseäranis lastele pakub suurvesi võimaluse oma fantaasia valla lasta ja näiteks koduõuel parvega lemmikloomi sõidutada. Kodutee võib olla üle ujutatud, koduloomad vajavad lisatähelepanu. Ka metsloomade jaoks on suurvee aeg keeruline. 

Tavaliselt langeb suurvee aeg kokku teede lagunemise perioodiga. Kiiresti muutuvad olud – porised teed, paiguti põhjatud mülkad, mõnest kohast jookseb vesi suisa üle –panevad igapäevaseid sõitusid tegeva soomaalase proovile. Soomaalane arvestabki, et tema sõiduriistad lagunevad keskmiselt enam kui asfalteeritud teede ääres elavatel inimestel. Siiski võib kindel olla, et soomaalane ei vaheta oma elamist mitte mingi hinna eest asfalteeritud linnakära või isegi aleviku vastu, sest mis saab olla parem kui nina haarav ja kevadest kõnelev vee lõhn. Kes on seda kogenud, see teab!

Sandra Urvak, 29.03.2023 Soomaal

Vasakul üksik põlispuu, millel ripuvad kaks kiike. Puu ja ümbritsev heinamaa on vee all
Veeseis 26.03.2023. Foto: Anneli Albert

 

Märksõnad