Emajõe-Suursoos toimus Taliteede Festival

Autor:

Elo Raspel

Jaanuari lõpust veebruari alguseni sai Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuse eestvedamisel teoks festival Taliteed Emajõe-Suursoos. Peipsiveere looduskaitseala unustatud ja taasleitud taliteed said mitmeti tähelepanu Kantsis, Ahunapalus ja Varnjas. Festivali toimumiseks ühendasid nõu ja jõu piirkonna kolm valda. 

Festival kestis kokku kolm nädalat - 21. jaanuarist kuni 10. veebruarini. Iga nädal toimusid sündmused ühes vallas - kas siis Luunjas ja Emajõe-Suursoo Keskuses, Kastres ja Ahunapalu palvemajas või Peipsiääres ja Varnja külas asuv Mesi Tare puhkemajas. Toimus erinevaid matkasid - nii jalgsi, räätsadel, karakattidel kui suuskadel. Lisaks sai osaleda Hendrik Relve, Marju Kõivupuu, Valdur Mikita, Sven Začeki, Valdo Prausti ja Urmas Kalla juhtimisel vestlusringides. Kultuuriprogrammis olid ka tantsuetendused, loodusfilmid, Peeter Lauritsa fotonäitus ning Mick Pedaja öine valgusefektidega sookontsert. 

pimedal ja lumisel soomaastikul on siniselt valgustatud torn, kus esineb Mick Pedaja
Mick Pedaja kontsert Emajõe õpperaja tornis. Foto: Eva-Lota Začek

Taliteede festivalil avatud Peeter Lauritsa näitus jääb Emajõe-Suursoo Keskuses avatuks 21. juulini 2024. Keskus on kõigile huvilistele lahti igal pühapäeval kell 12-16, näituse külastamine on tasuta. Näitus on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 kuraatori programmist.

kunstnik Peeter Laurits tutvustab osalejatele oma fotonäitust, fotol rohekates toonides taimede osadPeeter Laurits kõneleb oma tööde motiividest. Foto: Tiit Hellenurm

Eraldi väärib märkimist aga välinäitus taliteedest, mis sukeldub peadpidi kohaspetsiifilistesse lugudesse ning tutvustab piirkonna rikkalikku ajalugu, Emajõe-Suursoo taliteid ja Peipsiveere looduskaitseala loodust. Välinäituse suurem osa jääb vähemalt suveni püsti Emajõe-Suursoo Keskuse välialal, näituse väiksemad osad on aga uudistamiseks väljas Varnjas ja Ahunapalus. 

Asustus on küll Emajõe-Suursoos alati olnud hõre, ent üksiktalud, kalurikohad, kõrtsid, metsavahikohad olid sellegipoolest nii omavahel kui suuremate asulatega ühendatud. Emajõe suudmealale ei olnud maismaateid arvukate jõgede ning üleüldise märja maastiku tõttu võimalik ehitada, nii kasutati rohkem vett mööda liikumist. Üle-eestilise tähtsusega veetee kulges Tartust mööda Emajõge allavoolu kuni suudmeni, kust edasi pääses nii Narva kui ka Pihkva suunas.

Külmemal ajal käis sellel 14x18 kilomeetril laiuval alal liikumine mööda külmunud jõgesid ja järvi ning soos asuvatel taliteedel. Enamik neist taliteedest on tänaseni maastikus jäljena olemas. Ka Emajõe õpperada, mis saab alguse kunagise linnuse, kõrtsi ja praeguse Emajõe-Suursoo Keskuse juurest, kulgeb osaliselt taliteel. Kõige olulisem, varasem kihelkondadevaheline talitee kulges Kodaverest Varnjasse, edasi Emajõe suudme ja Kalli järve kaudu Ahunapalusse, sealt edasi liiguti Mehikoormasse ning üle Peipsi või lõuna poole Räpina kihelkonda. 

lumine hõredate puudega soomaastik, seljaga on näha kolm suusatajat
Suusamatkajad kunagisel taliteel. Foto: Sven Začek

Välinäitusel on nii ajaloolisi pilte kui Sven Zaceki loodusfotosid. Eesti üks parimaid loodusfotograafe Sven Začek, kes on ühtlasi Emajõe-Suursoo suur fänn, tunnistas, et teda oli aastaid pannud pead vangutama need sirged jooned, mis läbi soo jooksevad. Ta kahtlustas, et need on okupatsiooniajal sohu kaevatud kuivenduskraavid. Kui Luunja vallast sooviti, et ta Emajõe-Suursoos kulgevaid vanu talveteid üles pildistaks, siis jooksis pilt talle kokku. Need pikad sirged soos on endisaegsed teed, mida mööda talvel liiguti! Nii et unustatud ja taasleitud taliteed said mitmeti tähelepanu ja paljude jaoks tuttavamaks.

mustas kasukas ajaloolane Valdo Praust kõneleb suure Emajõe Suursoo taliteede kaardi kõrval Valdo Praust tutvustab Emajõe-Suursoo taliteede kaarti. Foto: Maarja Ülper


Luunja, Kastre ja Peipsiääre valla koostööprojektina toimunud festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast ja Leader tegevusgruppide toel toimuvast Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist. 


Maarja Ülper
Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuse turismitöö spetsialist
Luunja valla Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 projektijuht