Toimus üle-eestiline loodusvaatluste maraton

Autor:

Elo Raspel vana
loodusvaatlejad niidul
Otslava vaatlusala. Foto: Elo Raspel

12.- 13. juunil 2021 toimus neljandat korda üle-eestiline loodusvaatluste maraton. Analoogselt rahvusvahelisele vaatlusformaadile BioBlitz otsivad sellel maratonil loodushuvilised eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 h jooksul  loodusest kõikvõimalikke liike. Vaatlused sisestatakse ühisesse andmeportaali ning lisatud foto või üleslindistatud hääle järgi saavad eksperdid kinnitada konkreetsete liikide määrangud. Need andmed on edaspidi kättesaadavad nii teadlastele kui avalikkusele (v.a I kaitsekategooria liigid).  

Kokku tehti sel aastal vaatlusi 53 alal, milles mõned asusid ka kaitsealadel. Nüüd, kui kõik vaatlused on kinnitatud, võib välja tuua tulemused: maratonil osales 208 huvilist, kelle 7813 kirje järgi leiti 2074 taksonit. Kõiki vaatlusaladel märgatud liike saab näha portaalis eElurikkus https://elurikkus.ee/lvm/2021. 


Lahemaa rahvuspargis tehti vaatlusi suisa neljal alal - Sagadis, Võsuperel, Aasperes ja Tsitres. Mitmekesise maastikuga Võsupere vaatlusalal osalesid noored looduskaitsjad (Junior Ranger võrgustikus osalejad) ja neile olid liigirikkust märkamisel toeks Keskkonnaameti keskkonnahariduse büroo spetsialist Enri Uusna ja õpetaja Vilja Padonik. Vaatamata vihmasajule kaardistati kokku 146 taime, samblikku, lindu ja selgrootut. Noorte jaoks olid eriti vahva leiud olid loomade hulgast krabiämblik Diaea dorsata, tähnik- valgekaruslane, kimalaskägu-sirelane, Võsu jõel ujuv kobras. Grillkoja laes puhkavaid suurkõrvu (nahkhiired) ja jõgivästrikku ei õnnestunud kahjuks üles märkida.

 
Vooremaa maastikukaitsealal tegid neli huvilist vaatlusi Otslava külas asuval metsaga ümbritsetud heinamaal. 24 tunni jooksul märgiti üles nii loomi, samblaid, samblikke kui taimi, kokku 248 liiki. Vaatlusalal paiknes vana talukoha ümber, selle lähedusse on urgudesüsteemi rajanud mägrad. Taimede hulgast olid haruldasemad leiud orhideede hulka kuuluvad pruunikas pesajuur ja rohekas käokeel. Linnuliike häälitses päevasel ajal lausa 43. Selgrootutest kohati näiteks hiidämblikku Dolomedes fimbriatus, tammelehe kujulise seljamustriga ämblikku Aculepeira ceropegia, väikest-kärbtiiba, luiklainelast ja teisi värvikaid tegelasi.  

 

Raplamaal asuval Sõtke vaatlusalal sai kirja märkimisväärselt palju liike: 449. Sealsete loodushuviliste ja juhendajate tegevust jäädvustas Osooni võttegrupp, toimus mitu temaatilist juhendatud retke. Kuigi pisiimetajate püügil ei langenud lõksu ükski hiir, siis huvitavate leidude hulgas oli muuluka lehtedel märgatud pahklestad. Foto alusel kinnitasid ekspertidelt üllatava määrangu: Eestile on avastatud uus liik Fragariocoptes setiger. Nii võib ka lihtsa märkamise tulemus olla eriline! Siit ka üleskutse – vaatle Sinagi loodust, õpi tundma liike ja sisesta need eElurikkuse andmebaasi. Seda on Veebirakendusse Legulus (legulus.tools) on vaatlused oodatud igal ajal. Head avastamisrõõmu ja kohtumiseni järgmisel loodusvaatluste maratonil 2022 a juunis! 
 

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad Linnuvaatleja ja mitmed loodusharidust edendavad asutused ning vabatahtlikud üle Eesti.

muuluka leht imelike roosade täpikestega

Muuluka leht pahklestadega. Foto: Maarika Männil.