Keskkonnaamet tunnustas parimat Matsalu loodusväärtustega seotud filmi

Autor:

Tairi Tappo
alt text
Kuvatõmmis Jan Hafti filmist "The Meadow" (ee "Niit")

Igal aastal annab Keskkonnaamet Matsalu loodusfilmide festivalil eriauhinna filmile, mis kajastab Matsalu rahvuspargi kaitse-eesmärkidega seotud teemasid. Sellel aastal valiti eriauhinna vääriliseks Saksamaal valminud film „The Meadow“ (ee „Niit“), mille autor on Jan Haft.

„Õitsevad niidud on koduks lugematule arvule liikidele, kelle vahel on sajandite jooksul kujunenud hämmastavad sidemed. Niidukooslused on imekaunid ja elurikkad, kuid haprad ja tundlikud tänapäevase turumajanduse ning mehhaniseeritud põllumajanduse tingimustes,“ sõnas Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõunik Kaja Lotman.

Saksamaal on vähe säilinud pärandmaastikke, kus aeg, inimkäte töö ja elurikkus on sajandeid koos eksisteerinud. Jan Hafti film toob hästi välja niiduelustiku tihedad seosed, aga ka mõned ohud. Filmis on kasutatud huvitavaid tehnilisi võtteid, mis toovad niitude makrotasandi vaatajale väga lähedale.

Ka Eestis tuleb pärandniitude säilitamise nimel palju pingutada. Looduskaitsjate igapäevatöö on leida parimad lahendused, et säiliks nii niiduelustik kui ka traditsiooniline elulaad ja põllumajandus. Eestis säilitatakse põliseid kooslusi ja kultuuripärandit muu hulgas kuues rahvuspargis.

Matsalu loodusfilmide festival toimub Lihulas juba 18. korda. Festivali peaauhind kuulutati välja eile ja selle pälvis sellel aastal Dereck & Beverly Jouberti film „River of Dreams“ (ee „Okavango – unistuste jõgi“). Auhindu jagus teistelegi. Kõiki võidufilme näidati täna Lihula Kultuurikeskuse teatrisaalis.

Lisaks filmide vaatamisele sai MAFFil külastada erinevate autorite fotoprogramme ja –näitusi. Avatud oli koogikohvik, toimusid kontsert ja mälumäng, tegutsesid erinevad töö- ja õpitoad. Keskkonnaamet viis läbi õpitoa teemal kohtumine metsloomaga. Huvilised said teada kas ja millal peaks loomaga kohtudes midagi ette võtma. Näha sai meil elavate loomade nahku ja koljusid, tutvustati loomade ekskremente. Üle sai korratud tarkus: terve loom ega üksik looma-linnupoeg ei vaja inimeste sekkumist ja ta tuleb rahule jätta.

Tänane viimane film läks Lihulas linale 16:00. Peale seda näidatakse festivali filme juba üle Eesti. Rohkem teavet festivali kohta leiab aadressilt www.matsalufilm.ee.