4.03.2020 Teeme 110 paid Eesti loodusele

Eesti looduskaitse tähistab sel aastal 110. sünnipäeva. Aastapäeva tähistamiseks kutsuvad Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium rahvast tegema vähemalt 110 paid ehk heategu Eesti loodusele.

Heategusid ehk paisid võib loodusele teha kogu aeg ja igal pool, aga ajavahemikul 3. märtsist 3. oktoobrini 2020 kogutakse ja jagatakse näiteid just nendest konkreetsetest paidest. Paisid oodatakse tegema kõiki: nii lasteaedu kui koole, sõpruskondi ja kogukondi, külaseltse, perekondi ja teisi.

Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja Piret Eensoo sõnul annab „paikampaania“ võimaluse loodusele tehtavaid heategusid rohkem läbi mõelda ning häid näiteid teistega jagada. „Paid võivad olla näiteks lasteaia mõte teha üheskoos niidutaimedega peenar, plaan ühendada klassi matk loodusest prügi korjamisega või külaseltsi eestvedamisel paigaldatud pesakastid lindudele ja nahkhiirtele. Vahel on heategu hoopis tegematajätmine – sel aastal niida muru harvem ja tekita mõned „metsikud“ taimesaarekesed või jäta aias kasutamata taimekaitsemürgid ja püüa hakkama saada looduslike vahenditega,“ rääkis Piret Eensoo. Tasub aga silmas pidada, et mõni suuremalt plaanitud heategu, näiteks kaitsealuse allika puhastamine, kaitsealuse puu või kivi ümbrusest võsa eemaldamine või muu taoline kaitstava objekti seisundit või ilmet muutev ettevõtmine vajab eelnevat kooskõlastamist Keskkonnaametiga, et loodusväärtused heateo tegemise käigus kahjustada ei saaks. Keskkonnaamet on valmis aitama, kui pai tegemine tundub mingil põhjusel keeruline ja on vaja nõu küsida.

Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingeli sõnul on looduskaitse juubeliaasta pühendatud elurikkusele. „Võimalus teha meie imelisele elurikkale loodusele kas väike või suur pai tugevdab meie sidet loodusega. Kasvõi väikesest teadlikust tegevusest looduse hüvanguks võidame nii meie, inimesed, kui ka tuhanded muud elusolendid meie ümber,“ sõnas ta.

Tehtud heategude lühikesi kirjeldusi koos tegevust või selle tulemust tutvustava fotoga oodatakse aadressile 110paid@keskkonnaamet.ee. Saadetud näiteid saab näha Keskkonnaameti kodulehel ja Facebooki albumis. Rohkem infot ja soovitusi, millest alustada, saab lugeda Keskkonnaameti kodulehelt https://www.keskkonnaamet.ee/et/eesmargid-tegevused/keskkonnaharidus/looduskaitse-110/110-paid.

Lisainfo: Piret Eensoo, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja, piret.eensoo@keskkonnaamet.ee, tel 5306 5044