2021 suvekursus

Soomaa ja Lahemaa rahvusparkide noorte looduskaitsjate ühislaager toimus 16.-20. augustil.

Esimesel päeval pärast omavahel tuttavaks saamist ja kergete sõprussidemete ülessoojendamist toimus õhtune kanuuretk Raudna jõel. 7 km pikkust kulgemist jõel ergutas soe vihmasabin ja rahulikult kulgedes sai uudistada ümbritsevat loodust ja õnnelikumad said näha ka jõel tegutsevaid kopraid. Tagasi majutuspaika jõuti alles veidi enne südaööd. 

Teisel päeval võtsid noored ette retke Toonoja rabasaarele, kus kunagi asunud Toonoja küla ja viimane elanik lahkus sealt juba aastal 1987. Rabasaarele jõudmiseks said julgemad teisele poole Navesti jõge, minnes läbi nabani ulatuva jõevee. Kes ennast märjaks teha ei soovinud, said üle minna kanuuga. Veidi metsikul rabasaare retkel õppisid noored tundma taimi, kohalikku kultuurilugu ja elamusena satuti mõne looma pealt lahti kaevatud maaherilaste pesa peale. Tekkis ka hetkes ärev olukord kui nii mitmedki lapsed said herilastelt sutsata, aga kellelgi rasket allergilist reaktsiooni ei tekkinud ja olukord rahunes. Tagasiteel laagripaika tehti peatus Toris, et põgusalt tutvuda Tori ajalooga, kirikuga ja teha jalutuskäik Tori põrgus. Õhtul pidas meile kohapärimusest loengu ja tutvustas kaardirakendusi Jüri Metssalu, kes oli noortele väga inspireeriv ja ärgitas noori kohapärimusel teemadel mõtlema ja kohapärimust salvestama.

Kolmapäev oli vee-elustiku ja kalapäev, mil koos Jarko Jaadlaga Navesti jõe elustikku tundma õpiti. Määrati nii pisiloomi (kiilivastsed, kärestikulutikad, sõudurid, ujurid, vesihargid, erinevad teod jne) kui kalu (trullingud, lepamaimud, luukarits, ahven jt). Püütud ahvenad küpsetasid noored grillil õhtuooteks. Pärast õhtusööki toimus noortele maastikumäng, mille tulemusel valmisid vahvad kirjatükid.

Neljapäev oli Soomaa päev - Meelis Kihulase õpetusel valmis igaühel noaga vestes puulusikas. Pärastlõunal õppisid ja kaardistasid noored Kopraraja õpperajal koos Piret Lõhmusega samblikke. Samblike vaatluse käigus leiti ka kõdunevalt tammelt üks ohualdis samblikuliik, limane hariksamblik, keda muidu on leitud kasvamas haava ja kuuse lamatüvedelt.  
Õhtu lõppes lõkkeõhtuga, mille vihm paraku üsna lühikeseks jättis. See aga ei seganud edasist koostoimetamist siseruumides.

Reedel, laagri viimasel päeval, panid noored laagris saadud teadmised proovile meenutades kõiki tarkuseid ja kogemusi. Jagati kätte tunnistused ning pärastlõunal alustati koduteed.  

Laagrit korraldasid Keskkonnaametist Krista Kingumets, Reet Kristian ja Enri Uusna. 
 

samblikke uurimas
Noored looduskaitsjad samblikke uurimas. Foto: Krista Kingumets