Lahemaa juubeliaasta

Lahemaa rahvuspark saab tänavu 50-aastaseks. Lahemaa inimesed ja sõbrad teevad juubeli väärikaks tähistamiseks palju toredaid asju, nii looduskaitsekuul, Lahemaa sünnipäevapeol, rahvusvahelisel konverentsil, kogu aasta jooksul. Veebis on värsked videomaterjalid 100 looga Lahemaa loomise algusaegadest, raamatus "Väärtuslik Lahemaa" ilmub 100 mõtet aastast 2021.

Tutvu lähemalt tegevustega:

Ajakava:

7.mail ilmub veebis Lahemaa loomise lood. Lahemaa rahvuspargi ajaloo huvilistel on võmalik kuulata ja vaadata lugusid Lahemaa rahvuspargi loomisest ja algusaastatest. Keskkonnaameti, Eesti Looduskaiste Seltsi ja Käsmu meremuuseumi toel on veebis meenutused Lahemaa loojatelt aastast 2016 ja Juhan Lepiku lindistused aastast 1976.

11. mail ilmub veebis Lahemaa kultuuripärandi kaardirakendusKeskkonnaagentuur avaldas traditsioonilise looduskaitse ülevaate kaardiloo, kuhu sel aastal, pühendatuna Lahemaa rahvuspargi 50. juubelile, on lisatud eripeatükk koos kaardiga Lahemaa rikkaliku kultuuripärandi kohta. Kaardil on esitatud info nii rahvuspargi territooriumil asuvate kaitsealuste üksikobjektide ja mõisaparkide kui ka pärandkultuuriobjektide, arhitektuuriväärtuste ja traditsioonilise maakasutuse ning asustusstruktuuri kohta. Linkhttps://bit.ly/3bhrBZ7

13. mail ilmub veebiversioon raamatust “Väärtuslik Lahemaa” , trükise presentatsioon 29.mail kell 12 Palmse mõisas. Raamat tutvustab Lahemaa rikkusi isiklikku laadi lugude ja fotode kaudu. Raamat algab Lahemaa loojate lugude ja meenutustega. Järgnevad lood Lahemaa sajalt autorilt sajast erinevast väärtusest – rännak elus ja eluta looduse maile, inimeste hinge ja ajalukku, väikeste ja suurte eluvormide koosolemisse. Mõistagi on need vaid kübemed rahvuspargi rikkustest, kajastades looduse ja kultuuri läbipõimitust, Lahemaa mitmekesisust ja mosaiiksust. Lugusid saadavad imelised fotod – üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. 

29. mail toimub SUUR SÜNNIPÄEVAPIDU LAHEMAA KÜLADES. Keskkonnaministeerium ja keskkonnaamet avavad kell 12-14 Palmses Lahemaa juubeliaasta. Keskkonnaministeeriumi Kumari preemiad, keskkonnaameti tänusõnad, vaba mikrofon, raamatu "Väärtuslik Lahemaa" presentatsioon, Kadri Voorand in duo Mihkel Mälgand kontsert. Seejärel on paljudes Lahemaa külades (Suurpea, Viinistu,Oandu, Vanaküla jne) mitmeid põnevaid üritusi. Kontakt: Ave Paulus. 

31.mail ja 1.juunil toimub rahvusvaheline hübriidkonverents Lahemaa rahvuspark 50: loodus ja kultuur, minevik ja tulevik/ Conference Lahemaa National Park 50: Nature and Culture, Future and PastLahemaa rahvuspargi juubeliaasta kesksemaks ürituseks on 31. mail ja 1. juunil Palmse mõisas ja veebis toimuv rahvusvaheline konverents “Lahemaa rahvuspark 50: loodus ja kultuur, minevik ja tulevik”. Esimesel päeval on rahvusvahelisi esinejaid Europarc föderatsioonist, Euroopa Komisjonist, IUCN-st, ICOMOS kultuurmaastike komiteest, ning Eestist Keskkonnaministeeriumist ning Keskkonnaametist. Räägitakse aktuaalsetest looduskaitseteemadest nagu elurikkusese kadu ja elurikkuse strateegia, looduse hüved ja nende hindamine, kultuurmaastike kaitses, kaitsealade haldamine. 1. juunil on kõne all Lahemaa rahvuspargi väärtused läbi aja, nii ajalooline vaade kui ka päevakohased teemad looduse ja kohaliku elulaadi, pärandikogukondade kaitses. Esinevad uurijad haridus- ja teadusasutustest, eksperdid ja kohalikud elanikud, kes on Lahemaa väärtuste eest hea seisnud. Peakorraldaja keskkonnaamet, kontaktid Maret Vildak ja Ave Paulus. Konverents toimub Palmse mõisas ja veebis, on kakskeelne sünkroontõlkega, hübriidkonverents.

16.mail "Tsitre puud ja vana aja lood. Lahemaa". 50 juubelisündmuste sarjas avame uuendatud Tsitre Puude raja jalutuskäikude ning pajatustega suvitusmõisa ja pargi ajaloost. Jalutuskäigud algavad kell 11.00 ja 13.00, lugusid jutustavad ja vaatamisväärset tutvustavad ajaloolane Ott Sandrak, retkejuht Ene Riiberg ja linnutundja Maarja Orusalu, saab mängida ka nutimängu „Tsitre puud ja lood“. Info ja registreerimine:
 

22. mail matk "Rannaluodus rannakieles". Lahemaa ja rannakeel. Käime linnamäel. Peatume Kolga-Aabla suurel liival. Leesil külastame kalmistut, endise koolimaja ja poodi, kus näeme rannakeelt avalikus ruumis. Matkame kirikuni. Peatume Virves, matk küla lõpuni (3 km). Koguneme kell 9.00 Muuksi linnamäe parklas, orienteeruv lõpp kell 13.00. Liigume sihtpunktide vahel oma transpordiga. Matkajuht Riina Laanetu.
Kirjapanek ja info: Enri Uusna, enri.uusna@keskkonnaamet.ee, 5304 7344.

22. mail matk "Palmse mõisa külad. Ilumäe". Tutvume 2-tunnise loengu raames Ilumäe küla ja Palmse mõisa lähima ja kaugema ajalooga. Villu Jahilo räägib muuseumist, Uno Trumm ajaloost. Käime kalmetel ja kirikuaias. Koguneme kell 12 Ilumäe külamuuseumi juures. Retke pikkus 2 tundi.
Kirjapanek ja info: Ave Paulus, ave.paulus@keskkonnaamet.ee, 5332 7893. 

22.mai loeng "Lahemaa laevaehitus ja merenduse ajalugu"  kell 15.00 Käsmu meremuuseumis. Loengu pikkus 2 tundi. Loengut peavad Ott Sandrak ja Aarne Vaik.
Kirjapanek ja info: Ave Paulus, ave.paulus@keskkonnaamet.ee, 5332 7893.

29. mail kell 10-18 toimub Suurpea külas suur Lahemaa-päev. Matkad, kohvikud, viktoriin, muusika jne. Kontakt: Õnne Arba

29.05 kell 16-18 toimub Lahemaa maitsete aasta avamine Oandul koos maaeluministriga. Kontakt: Eha Paas

29.05.-30.05 on Pikakose majamuuseumi uksed avatud,  Lahemaa juubeli puhul on Pikakosel 29 - 30 mail avatud uste päevad. 29. mail kell 19.00 toimub Pikakosel salongikontsert - Musitseerib Ewert Sundja ja Laine Sundja luuletusi loeb näitleja Simeoni Sundja. Kuna kohtade arv on piiratud, palume eelregistreeida telefonil 56457839. Järgime koroona-aja reegleid ja kanname maske

29.05 tuleb Looduse Omnibuss Lahemaale Palmsesse ja küladesse. Eesti Looduskaitse Seltsi matk Palmses ja Lahemaa maastikel. Jaan Riis

29.05 kell 15-16 Viinistu rahvamaja juures. Eru lahe Rannarahva Selts koos Eesti Loodusmuuseumiga kutsuvad avastusretkele Pärispea rannalooduses:

  •  loodusobjekte rannalooduse matkarajal tutvustab näitus Viinistu rahvamajas; Tähelpanekuid ja piltide saab matkal laadida//www.facebook.com/Rannarahvas
  •   juhise ja kaardi matkaks saavad Viinistul kohalike külade matkagrupid 29. mail ning kõik huvilised nädalavahetustel juunis. Koduleht/www.rannarahvas.ee/ /linda.metsaorg@mail.ee/ tel.56917494

29.05 kell 16 avatakse Viinistu kunstimuuseumis näitus "Lahemaa kunstis" ning toimuvad loengud Lahemaast ja kunstist

29. mail retk Hara sõjaväelinnakus. Kogunemine 13.00 Hara Sadama pääslas. Kutsume Teid ringkäigule koos retkejuhiga, kes viib Teid põneva tuurile salajase nõukogudeaegsase sõjaväelinnaku varemetesse Hara Sadama allveelaevade baasi juures. Retkejuht tutvustab Teid salajase baasi sõjaväelinnaku eluga ja räägib lugusid sõdurite elust. Külastajad saavad näha oma silmadega hooneid ja kuulata selgitust nende kohta. Väljaspool retke on võimalik külastada Hara Sadama allveelaevade baasi. Info: Hara Sadam OÜ Kristel Unus sales@harasadam.eeFacebookis.

29. mail Valgejõe ja piirkonna ajaloomatk. Matk toimub Valgejõe külas, kestus 1 tund, räägitakse külade ajaloost, lahingutest ja rahvapärimustest. Matka viib läbi Allan Alaküla. Kogunemine 11.00 Valgejõe Veinivillas. Info: Valgejõe Veinivilla, tiina.kuuler@gmail.com, 508 7222 Tiina Kuuler; Valgejõe Veinivilla kodulehel.

29. mail kaitsealade päeva matk Lahemaal Juminda poolsaarel: rannaniit, lambad ja karjakoerad. Kogunemine 10.00 ja 13. 00 Tammistu külaplatsil. Matkame Juminda poolsaarele Tammistu küla hooldatud rannaniitudele. Räägime sellest miks ja kuidas toimub poollooduslike koosluste hooldamine ja taastamine. Võimalus on teha lähemat tutvust lammaste ja talledega. Samuti näha töötavaid karjakoeri.Tutvustame kohaliku kohapärimust. Esialgu plaanime kaks matka algusega kell 10 ja 13. Matka viivad läbi Kaie Ustav ja Romet Allmägi. Lambaid ja koeri tutvustab lambakasvataja ja koertejuht Taavi Ustav. Vajalik eelnev kirjapanek e-posti teel tammistu.lammas@gmail.com.

Juunist alates on Käsmus avatud näitus "Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata", mis võttis kokku Eesti Kunstiakadeemia kaheaastase loovuurimusliku projekti Käsmu külast. Kunstnike, antropoloogide, folkloristide, arhitektide ja sisearhitektide koostöös valminud näitus käsitles Käsmu küla kaudu maaelu muutumist ja toimimist tänapäeva Eestis ning Käsmu fenomeni suvituskohana, kus käiakse juba sajandeid akusid laadimas ja seda ka välismaalt. Olulisteks teemadeks olid paigatunne, mälu ja suhe loodusega. Projekti raames tegid EKA, Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooli üliõpilased Käsmus välipraktikat, eksperimenteerides etnograafilise, kunstilise ja ruumilise teadmusloomega.Poemaja näitusel osalejad: Eero Alev, Ann Marie Ansper, Anna Kaarma, Eve Kask, Mark Antonius Puhkan, Hildegard Reimann, Lev Rubinštein, Ilja Sundelevitš. Näituse kuraatorid on Eve Kask ja Elo-Hanna Seljamaa.

3. juunil matkapäev "Loksalt kõik teed viivad Lahemaale" Loksa kultuurikeskuse juures on püsti Lahemaad tutvustav näitus. Maret Vihman ja Enri Uusna räägivad hea sõnaga selle aasta juubilarist. Seejärel kulgevad Loksa Gümnaasiumi õpilased 5 erinevat marsruuti pidi Loksalt Lahemaale.

5. juunil "Lahemaa 50  - Kõnelev ajalugu ja juubelimatkad" Oandul Lahemaa rahvuspargi juubelisündmuste sarjas avame Oandul vabaõhunäituse „Kõnelev Lahemaa“. Vanadel fotodel kujutatud minevikku taaselustavad Lahemaa kauaaegsed giidid Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva. Matkame kevadistel loodusradadel. https://www.loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus#1855

5. juunil "Lahemaa 50 - loeng, jalutuskäik ja piknik Teet Koitjärvega Palmses" Lahemaa külastuskeskuse ekspositsioon täieneb ajalooliste lugudega Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva esituses.Oma loo Lahemaast räägib Teet Koitjärv, kellega kohtume auditooriumis, jalutame mõisapargis ja peame pikniku õunaaias.

20. juunil toimub Ilumäe kirikus  kell 13 pidulik jumalateenistus "Lahemaa 50". Osalevad muusikud. Järgneb piknik Leerimaja õuel( piknikukorv kaasa, kohv tee koguduse poolt). Ilmar Epner ja Edgar Tõnurist puhkavad Ilumäel. Mälestame neid ja paneme lilled-pärjad haudadele. Kontakt: Õie Alt

3. ja 4. juulil toimuvad Rannakeele Päevad. Esimesel päeval Pärispea külas ja teisel päeval Juminda külas. Kavas on kutsuda esinema Sofia Björklöf , toimuvad töötoad ja matkad. Rannakeele Keskus MTÜ, kontakt Riina Laanetu ja Ene Velström

16. juuli toimub "Juminda vabatahtlik merepääste 130" ja Lahemaa merekultuuri programm. Kontakt: Artur Talvik  https://kaitsealad.ee/et/uudised/juminda-vabatahtlik-merepaaste-130-meri-andab-meri-ottab

8. augustil toimub Lahemaa merekultuuri programm Viru Folgil ja Käsmu meremuuseumis, kontakt Ave Paulus https://kaitsealad.ee/et/uudised/lahemaa-50-merekultuuri-programm

7. augustil kell 13-18 Pillipäev Leesi rahvamajas pühendatud rahvuspargi juubelile. MTÜ Pohiranna ja Leesi rahvamaja. Kontakt: Maila Velström  https://kaitsealad.ee/et/uudised/lahemaa-50-pillipaev-leesil

7. augustil toimub Lahemaa arhitektuuripärandi seminar. Kontakt Ave Paulus  https://kaitsealad.ee/et/uudised/lahemaa-50-4-moisa-4-arhitekti

14. augustil toimub Viinistul Eesti Looduse Päeva tähistamine. Kontakt Hanno Zingel https://www.facebook.com/events/521806645742883/?ref=newsfeed

21.-22. augustil Roheliste rattaretk "Kuidas elad, Lahemaa" Loe lähemalt https://www.rattaretked.ee/

26.-28.augustil toimub Viinistul hübriidkonverents "Biotoopia". Biotoopia, mille alusideeks on algatada värskeid koostöövorme ja mõttemustreid kunstide, teaduse ja biosfääri vahel, avaldamaks positiivset mõju 21. sajandi ajakohastele keerdsõlmedele nagu kliimamuutus, ökosüsteemide hävimine ja inimkesksest maailmavaatest tulenevad faktorid. Konverentsile on oodatud bioloogid, kunstnikud, õpetajad, õppesuundade juhid, filosoofid, mõtlejad, kultuurianalüütikud ja kõik teised, kes huvituvad uutest suundadest kunstis, loodusteadustes ja filosoofias. Rohkem infot: www.biotoopia.ee

4. septmbril toimu Metsa Matkaraja avaüritus - matkafestival. Matkatakse Vainupealt Oandule ja õhtul on pidu Käsmu rahvamajas. MTÜ Lahemaa Turismiühing, kontakt: Kaisa Linno Link FB üritusele https://www.facebook.com/events/358344762397816/?ref=newsfeed

Septembris toimub Ökomäss. Kontakt Tarmo-Andre Elvisto

Oktoobris toimub Lahemaa rahvuspargi kutluuripärandi juubelikonverents. Korraldaja keskkonnaamet, kontakt Ave Paulus

 

tuul