Endla looduskeskuse vaatlusalal osaleti Loodusvaatluste minimaratonis

Autor:

Elo Raspel

Juuni alguses toimus Endla looduskaitsealal Tartu Tamme Gümnaasiumi loodusklassi taimepraktika. Kaunis suvi heade ilmadega oli alanud, ümbrus rohetas lopsakalt, õisi, linnulaulu ja putukasuminat oli palju ning vesi järves ujumissoe. Neli päeva sisustati loodusmatkadega, kus koguti ja õpiti tundma 100 taimeliiki. Lisaks jagus aega iseseisvaks õppimiseks, herbaariumi koostamiseks ja köögitoimkonnas kaasa löömiseks. Väliretkel käidi nii salumetsas kui kõdusoometsas, niidul, järvede ääres kui rabas. Praktikal osales 32 õpilast, neid juhendasid õpetajad Urmas Tokko ja Mait Samuel ning keskkonnahariduse spetsialist Elo Raspel.

Neljapäeval, 6. juuni välitöödel panid kolm usinat õpilast kohatud rohttaimed kirja nutirakendusse PlutoFGo. Liike määrates, üles märkides ja pildistades osaleti Loodusvaatluste minimaratonis. Lühikesel retkel Endla looduskeskuse läheduses kohati  3 tunni jooksul 110 liiki. Tehniliste viperuste tõttu kõik liigid küll kirja ei saanud, aga märkimisväärne liigirikkus on see igal juhul. PlutofGo rakenduse kaudu jõudsid need andmed ekspertideni, kes määrangut kinnitavad või korrigeerivad. Seejärel on kogutud andmed e-elurikkuse andmebaasis teistelegi nähtavad ja kättesaadavad. Loodusvaatluste tegemine õpetab märkamist ja liikide eristamist ning on võimalus, kuidas igaüks saab anda oma panuse elurikkuse kaardistamisse.

pildikollaž õpilastest taimede õppimise retkel

Loodusvaatluste minimaraton on üle-eestilise loodusvaatluste maratoni versioon õppeasutustele. Toimus see esmakordselt, osales 34 õpilaste rühma üle Eesti. Suurim erinevus 24-tunnise üle-eestilise loodusvaatluste maratoniga oli see, et õppeasutused said ise valida, millisel kuupäeval (ajavahemikus 1. mai–7. juuni 2024) vaatlusi teha.

Lisaks toimus 8-9. juunil loodusvaatluste maraton. Mõlema maratoni korraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Loodusvaatluste minimaratonil kohatud liike näeb iga vaatlusala liikide numbrile klõpsates: https://elurikkus.ee/minimaraton/minimaraton-2024