2022 sügisseminar

Novembri kolmandal nädalalõpul said Otepää looduskeskuses taas kokku Otepää piirkonna noored looduskaitsjad. Osalisi oli alates teisest klassist kuni põhikooli lõpetajateni – kokku 11 hakkajat noort, neile lisaks mõned hilisemas nooruses looduskaitsjad.

Reedese talgutöö ülesandeks oli kalakudeala korrastustööd. Varasemalt on ikka täiskasvanud olnud need, kes suunavad ja näitavad, mida kust ja kui palju teha. Sel korral anti juhtohjad noorte endi kätte. Toimetati kahes rühmas. Rühm näitas töömehele ette, kust võsa lõigata. Lõkke tegemine ja okste kandmine jäi noorte endi ülesandeks. Kui töö tehtud, konstateeris kaladega sinapeal olev õpetaja Peeter, et nüüd tuleb ka suve teisel poolel sel alal heina niitma hakata. Siis on ülejärgmisel kevadel haugil eriti hea lupsu lüüa.

väikesed tüdrukud võsatöödel
Võsatöödel. Margit Turb

Õhtune koosviibimine Otepää looduskeskuses jagunes kahte ossa: peale sissejuhatavat ajuragistamismängu meisterdas igaüks endale  ellujäämiskäepaela. See koosnes ca 2 m pikkusest langevarjunöörist, mis talub üle 200 kg raskust, ning pistlukust. Nii ei ole noortel edaspidi vaja matkale minnes eraldi kahte abivahendit kokku otsida, piisab käepaela käele panemisest. Ja kui matkal vajab näiteks saapanöör asendamist või on vaja endale teha varjualune, siis on nöör omast käest võtta. Pistlukk on ka käepärast, juhuks kui näiteks mõni kotikinnitus üles ütleb.

poiss punub käepaela
Käepaela punumine. Margit Turb

Hilisõhtune programm jätkus kaheseansilise kinoõhtuga. Tänu Matsalu loodusfilmide festivali toele oli võimalik vaadata loodusfilme, ja seda lausa eestikeelsete subtiitritega. Noorematele esitas Margit sünkroondublaaži, et ka nemad saaksid suurtega võrdse elamuse.   

Kokkusaamine tipnes laupäevase paadiretkega Pühajärvel. Üle öö oli loodus jõudnud sügisest talve. Aurav järv, lumised puud, jääpurikad Kloostrisaare kaldaveerel, varahommikused kalamehed järvel, sõtkad, kosklad, hõbe- ja hallhaigrud, kühmnokk-luiged vabas järvevees – jälgimist oli küllaga. Külm tahtis vahepeal sõrmedele ligi tikkuda. Hoogsa aerutamisega sai see õnneks jälle tükk maad eemale peletatud. 

sügisesel järvel on suu kummipaat, milles sõidavad lapsed, oražid päästevestid seljas.
Paadiga Pühajärvel. Margit Turb

Kloostrisaarel näitas Tarmo looduskaitsealuseid Kloostrisaare tammesid ning rääkis, millised oleksid Otepää kandi metsad, kui loodus toimetaks siin omasoodu. Vaatlesime Kloostrisaare metsa pärnasid, mida majandatud Otepää metsades ei näe.​​

Neli tütarlast mõõdavad tamme ümbermõõtu.
Kloostrisaare tamme ümbermõõt on neli noort. Margit Turb

Otepää noore looduskaitsja kokkusaamine toimus Keskkonnaameti ja Pühajärve põhikooli koostöös. Noore looduskaitsja programm on loodud selleks, et suurendada noorte keskkonnateadlikkust, arendada noorte koostöövõrgustikku kaitsealadel. Eestis korraldab noore looduskaitsja programmi tegevusi Keskkonnaamet, üle-euroopaliselt koordineerib programmi Euroopa Kaitsealade Liit.