Raamat "Väärtuslik Lahemaa"
29. mail kell 12-14 avavad Keskkonnaministeerium ja Keskkonnaamet Palmse mõisas Lahemaa 50. juubeliaasta. Toimub raamatu "Väärtuslik Lahemaa/Treasured Lahemaa" esitlus ja Kadri Voorand in duo Mihkel Mälgand kontsert. Vaba mikrofon Lahemaa sünnipäevaõnnitlusteks. 
 
 
Lõik sissejuhatusest -

Raamat “Väärtuslik Lahemaa” tutvustab Lahemaa rikkusi isiklikku laadi lugude ja fotode kaudu. Raamat algab Lahemaa loojate lugude ja meenutustega. Järgnevad lood Lahemaa sajast erinevast väärtusest – rännak elus ja eluta looduse maile, inimeste hinge ja ajalukku, väikeste ja suurte eluvormide koosolemisse. Mõistagi on need vaid kübemed rahvuspargi rikkustest. Lood on reastatud teksti autori eesnime järgi. Nii on erinevad teemad kõrvuti just nagu päriseluski, kajastades looduse ja kultuuri läbipõimitust, Lahemaa mitmekesisust ja mosaiiksust. Lugusid saadavad imelised fotod – üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. 

Tekstide ja fotode autorite seas on teadlasi, kohalikke elanikke, Lahemaale ja Eestile ühel või teisel moel olulisi inimesi. Nad küll nimetavad end tagasihoidlikult Lahemaa sõpradeks, huvilisteks või kohalikeks, aga on hingelt loodus- ja muinsuskaitsjad, kelle teadmiste sügavus, huvi, austus ja armastus Lahemaa vastu väljendub nii raamatulehtedel kui ka tegudes. On väga palju suurepäraseid inimesi, kelle mõtted siia kaante vahele kahjuks ei mahtunud. Raamatus kajastuvad ka nende tegemised, keda pole otsesõnu mainitud, mõned on jäädvustatud piltidel. Seda paika on hoidnud ja kujundanud inimesed meie ümber ja inimpõlved läbi aastatuhandete. See raamat võiks olla tuhandeleheküljeline, ikka jääks rääkimata lugusid...

Väärtuslik võib olla märksa sügavamal või mujal, kui esialgu märgata oskad. Fotodel ja tekstides on seda tabatud. Neist kumab armastus Lahemaa vastu, väärikus ja vabadus ning teadmine – Lahemaa elu ja ilu on hoidmist väärt. Head rändamist, süvenemist ja taipamist! 

Suur tänu autoritele ja kõigile Lahemaa sõpradele!

Raamatu koostajad

Ave Paulus, kultuurikaitsja

Katrin Jürgens, looduskaitsja 

Toomas Tuul, fotograaf

Raamat "Väärtuslik Lahemaa/Valuable Lahemaa" on eesti ja inglise keeles, ilmub  trükituna ning veebiväljaandena. Raamat pole müügiks, tegemist on kinkeraamatuga.

Lisainfo: Ave Paulus, 53327893, ave.paulus@keskkonnaamet.ee

tuul