Soomaa rahvuspargis toimus noore looduskaitsja sügisseminar 2024

Author:

Maigi Säinas

Soomaa rahvuspargi noore looduskaitsja sügisseminar toimus 16.-17. oktoobril 2024.

Sügisseminar algas noorte kogunemisega Tipu looduskooli õuele, kus lisaks soojale päikesele tervitasid neid Tipul elutsevad kitsed. Kitsedele paid jagatud, tutvustas Tipu perenaine Dagmar meile puupakkude ja nööriga meeskonnamängu. 

Joonas Plaan (ELF) rääkis veebi vahendusel kestlikust toidust: mida jälgida toidu tarbimisel ning kuidas meie igapäevased valikud võivad mõjutada keskkonda. Uudistati ka liha- ja kalafoori kodulehti, mis on abiks keskkonnasõbralike otsuste tegemiseks. 16. oktoobril tähistatakse ülemaailmset toidupäeva eesmärgiga tõsta teadlikkust toiduolukorrast kogu maailmas.

Dagmar korraldas maastikumängu, kus noored panid oma teadmised proovile erinevatel teemadel alates kohalikust eluolust kuni ajaloo, looduse ja informaatikani.

Maigi viis läbi aga kuldvillaku laadse mängu noore looduskaitsja programmi Junior Ranger ja Soomaa rahvuspargi teemal. Noored said valida teema ja vastata seejärel küsimustele.

Enne õhtusööki jäi piisavalt vaba aega, et tutvuta majutusega. Noortel oli võimalus ööbida suures köetavas telgis. Noored olid väga iseseisvad ja said kenasti telgi kütmisega ise hakkama. Kui tuli sai alla ja asemed tehtud, jõudis kätte söögi valmistamise aeg. Rulliti ise tainas  ja valiti endale sobiv pitsakate, seejärel pani Dagmar pitsa savist pitsahju. 

Kõhud täis, süütasid noored lõkke. Lõkkeõhtu jututeemad olid mitmesugused, jõuti rääkida hirmudest, tulevikust, koolist, loodusest ja hobidest. 

Päevale pani punkti loodusteemaline filmiõhtu kliimamuutuste teemal. Saadi teada, mis põhjustab kliimamuutusi ning kuidas see meid mõjutab.

Teisel päeval peale hommikusööki suundusid noored Riisa raba taastamisalale räätsamatkale. Matka juhendajaks oli Jane Rebane. Esmalt õpiti kasutama räätsasid, kuidas liikuda, kus on ohutu kõndida, kus ohtlikum. Jane kõneles raba olemusest ja selle tähtsusest, rabataimedest ning kuidas rabas ellu jääda. Lisaks saadi teada, kuidas suvel ennast sääskede eest kaitsta. Näiteks, kui kevadel sääskede ilmumisel lasta end imeda, peaksid sääsed sind suvel vähem kiusama. Lisaks aitab rabas kasvav sookail hädast välja, kui ennast sellega määrida. 

Peale rabamatka oli jõudu veel veidi varuks, et Adojaani talu juures talgud teha. Enne töö tegemist sai veidi puhata ja nautida mõnusat sügisilma ning süüa suppi ja juua teed. Sandra Urvak rääkis lähemalt Adojaani talu ajaloost ning juhendas noori tööde käigus. Talu ümbrus puhastati võsast ja saetud oksad veeti hunnikusse.

Tagasi Tipu looduskoolis lõpetati seminar pidulikult.