Väikese ettevalmistuse ja nutikate rakenduste abil saab loodusvaatlused muuta veel sisukamaks ja väärtuslikumaks kogemuseks. Nii on liigi määramiseks võimalik kasutada mitmeid äppe ehk nutirakendusi ja veebikeskkondi. Hea nipp on ka proovida mitut varianti ja võrrelda nende tulemusi. 

Linnud

Tasuta rakendustest on tuntumad näiteks eestlaste Siuts ja ameeriklastel Merlin Bird ID, mis võimaldavad linnuhääle järgi määrata linnuliiki.   
Tasulistes on laialdaselt levinud Cornelli Ülikooli loodud Bird Guide.

Ülemaailmne looduse helide jagamise veebikeskkond Xeno-canto. Helisalvestisi on võimalik kuulata, alla laadida ja uurida. 

Nahkhiired

Ülemaailmne looduse helide jagamise veebikeskkond Xeno-canto. Helisalvestisi on võimalik kuulata, alla laadida ja uurida. 

Taimed

Leidub mitmeid nutirakendusi, mis aitavad piltide abil liiki tuvastada. Mõned näited on: Flora Incognita, ObsIdentify, iNaturalist ja PlantNet. Ometi ei ole alati võimalik piltide järgi täie kindlusega liiki tuvastada. Nii näitab näiteks ObsIdentify määrangukindlust protsentides. 

Kalad

Eesti kalade määramiseks on loodud nutirakendus Eesti Kalad. Abi saab ka Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskuse materjalidest: Mageveekalade määraja - Võrtsjärve õppekeskus (emu.ee)

Limused 

Android telefonidele on eestlaste loodud Teoaabits, mis võimaldab määrata meil looduses leiduvaid tigusid.

Muu

Lisaks on loodud mitmeid FB gruppe, kus leidub palju oma ala harrastajaid ja spetsialiste, kes saavad liigi tuvastamisel aidata. 

Loodusesse minnes:

  • Mõtle läbi, keda-mida sa tahaksid vaadelda ja kuhu soovid minna. Meie kaitsealade loodus on väga eriilmeline. Kaitsealade kohta saad infot nii siit kaitsealade lehelt kui ka RMK äpist ja Puhka Eestis lehelt.
  • Looduskogemused on ajast sõltuvad. Nii pakub üks ja sama ala erinevatel aasta-, aga ka kellaaegadel täiesti eriilmelisi kogemusi. Ole teadlik, kuidas loodus erinevatel aegadel toimib.
  • Mida kaasa võtta? Sõltuvalt matka pikkusest on varustus erinev, kuid ka paaritunnisel matkal võiks seljakotis olla vähemalt esmaabivahendid (sh termokile), täidetud veepudel, täidetud akuga mobiiltelefon, magus amps, tulesüütamisvahendid veekindlas ümbrises, nuga, kompass ja ravimid (vajadusel).
  • Mida selga panna? Põhiline, et riietuksid vastavalt aastaajale ja ilmastikule. Loodusmaastikus liikudes on ka palaval suvepäeval omal kohal pikkade käistega pluus, pikkade säärtega püksid, matkasaapad ja peakate. Kaasa võiks võtta ka kaitseprillid, et metsas liikudes kaitsta oma silmi võimalike vigastuste eest. Pikemal retkel võiksid kaasas olla ka kuivad varuriided.

Mille poolest erineb loodusvaatlus kaitsealadel? Kaitsealad on loodud selleks, et säilitada, kaitsta, taastata, uurida ja tutvustada loodust. Seetõttu on kaitsealadel piirkondi, kus on ajalised või alalised liikumispiirangud. Eramaal liikudes arvesta maaomaniku soovide ja reeglitega.

Täpsemalt saab tutvuda Maa-Ameti looduskaitse kaardirakendusest: X-GIS 2.0 [looduskaitse] (maaamet.ee)


Iga vaatlus loeb! Teadlased ja spetsialistid ei jõua igale poole. Mida suurem on meie eluslooduse andmekogu, seda paremaid keskkonnaalaseid otsuseid on võimalik teha. Kasutades loodusvaatluste nutirakendust, jõuavad andmed Eesti Looduse Infosüsteemi (EELIS). Ja kui sa ei ole liigi määrangus kindel, siis loodusvaatluste nutirakenduse eksperdid tulevad sulle omakorda appi. Pane tähele, et vaatlusi oodatakse ka levinumate liikide kohta. Loe loodusvaatluste nutirakendusest lähemalt Loodusveebi lehelt: https://loodusveeb.ee/et/themes/nouanded-ja-vabatahtlik-kaasaloomine/loodusvaatluste-nutirakendus