Uus kaitse-eeskiri leevendas piiranguid Matsalu rahvuspargi külastamisel

Author:

Kalle Kõllamaa

Vabariigi Valitsus kinnitas Matsalu rahvuspargi uue kaitse-eeskirja 17.03.2023, uus kaitsekord jõustus 1. aprillil 2023.

Võrreldes eelmise kaitsekorraga muutusid liikumispiirangud ja tingimused rahvaürituste korraldamiseks ning telkimiseks ja lõkke tegemiseks. 

Liikumispiirangud. Kui jõgedel liikumiseks pidi varasemalt alati küsima nõusolekut, siis uue kaitsekorra kohaselt tuleb jõgedel liikumine kooskõlastada märtsi algusest kuni juuni lõpuni, muul ajal võib jõgedel liikuda ilma loata, välja arvatud Tuudi ja Kasari jõe ristumiskohast siselahe suunas – seal on aastaringne liikumispiirang.

Kui merealal liikumiseks pidi varasemalt alati küsima nõusolekut, siis uue eeskirja kohaselt ei pea enam liikumist kooskõlastama laevateedel (need on juba kantud või kantakse merekaardile) ja laevateelt otsemat teed kaudu sadamasse sõitmisel. Ka ülejäänud merealal on liikumispiiranguid muudetud paiguti leebemaks. Jätkuvalt on alles aastaringne liikumispiirang Saarte sihtkaitsevööndis (sh Tauksi saarel) ja Siselahe sihtkaitsevööndis ning reservaatides. Maismaal on osades piirkondades liikumispiirangud varasemaga võrreldes lühemad või on neist loobutud. Siiski tuleb enamikel luhaaladel ja linnurikkamatel rannaniitudel arvestada liikumispiiranguga lindude pesitsusperioodil. Liikumispiirangu ajal liikumiseks tuleb küsida Keskkonnaametilt luba. Teedel ja matkaradadel liikumispiirangud ei kehti. Liikumispiirangutega saab tutvuda kaardirakenduse kaudu.

Rahvaürituste korraldamine. Tingimused rahvaürituste korraldamiseks on läinud leebemaks. Sihtkaitsevööndi jõgedel ja sihtkaitsevööndis asuvates rahvaüritusteks mõeldud kohtades ei pea Keskkonnaametilt nõusolekut küsima, kui üritusest osavõtjaid on kuni 50. Sihtkaitsevööndis kohtades, mis ei ole rahvaüritusteks ette nähtud (puudub külastustaristu), tuleb rahvaürituse korraldamiseks siiski nõusolek küsida. Piiranguvööndis on lubatud rahvaürituse korraldamine ka kohas, mis ei ole selleks ettenähtud ja osalejate arvu piirangut kaitse-eeskiri ette ei  näe.

Telkimine ja lõkke tegemine. Telkimine ja lõkke tegemine oli varem lubatud ainult kaitseala valitseja nõusolekul selleks ettevalmistatud ja tähistatud paikades. Uus kaitse-eeskiri annab võimaluse küsida nendeks tegevusteks nõusolekut ka kohtades, mis ei ole selleks mõeldud. Lisaks võib ilma Keskkonnaametiga kooskõlastamata telkida ja lõket teha õue- ja põllumaal. Võõral maal telkimiseks ja lõkke tegemiseks tuleb siiski küsida nõusolekut ka maaomanikult.

Tekst: Nele Saluveer, Keskkonnaamet