Suvised kultuuripärandiseminarid Lahemaa rahvuspargis

Autor:

Ave Paulus

See aasta on meile kõigile teistsugune. Lahemaa rahvuspark tähistab oma 49. sünnipäeva 1. juunil suuremate pidustusteta. Loodame, et aasta pärast, 50 juubeli ajal, oleme õppinud COVIDiga toime tulema.

Keskkonnaametil koos meie koostööpartneritega on hea meel teada anda, et planeeritud Lahemaa rahvuspargi kultuuripärandiseminarid leiavad sellel suvel siiski aset.  Kõik avalikkusele suunatud üritused toimuvad vabas õhus või ruumis, kus suudame jälgida COVID19 reeglistikku. Osalejate arv on piiratud, vajalik on eelregistreerimine. Enamus sündmustest filmitakse ning olulisemad loengud ja ringkäigud on järelvaadatavad. Ringsõitudel palume osaleda oma transpordiga või seda hiljem veebist järelvaadata.

Juulis ja augustis toimuvad Lahemaal neli mitmepäevast temaatilist üritust, mis on pühendatud rannikumurdele, militaarpärandile, merekultuurile ja arhitektuuripärandile. Käsitleme aktuaalseid teemasid nii teoreetilisest kui praktilisest aspektist, ajaloolises ja tulevikuperspektiivis. Kõigi väliseminaride osaks on ka praktilised koolitused/nõukojad/juturingid. Tegevused on suunatud eelkõige erinevate osapoolte vahelise koostöö edendamisele pärandihoiul, keskmes kohalik kogukond, kaasatud teadus- haridusasutused, kohalikud omavalitsused, ametid, kolmas sektor.  Allpool on toodud esialgne kava, hetkel tegeleme sisu ettevalmistusega. Olete oodatud kaasa mõtlema 

10.-12. juulil toimuvad Lahemaa rannikumurde päevad Juminda ja Pärispea poolsaarel. Partnerid: Rannakiele Pesäkäne, MTÜ Pohiranna, Juminda poolsaare selts, külaseltsid, keskkonnaamet, Eesti Keele Instituut jt. Leesil ja Viinistul toimuvad loengud ja juturingid, ringsõidud rannakülades, rannikumurde infotahvlite avamine jm.

28.-30. juulil toimuvad Lahemaa militaarpärandi juturingid ja konserveerimise praktika. Tegevused leiavad aset Juminda ja Pärispea poolsaarel, Virve, Hara, Juminda, Suurpea ja Pärispea külades. Partnerid: kohalikud seltsid ja külad, keskkonnaamet, Eesti kunstiakadeemia, Tallinna ülikool, Stokholmi tehnikaülikool. Päevade raames toimuvad piirivalvelugude juturingid, loengud, ringsõidud, militaarkunsti konserveerimise töötuba, militaarpärandi ja sõjaväekunsti mõttekojad.

8.-9. augustil toimuvad Lahemaa merekultuuri päevad Käsmus ja Lahemaa lahtedes. Partnerid: keskkonnaamet, Käsmu meremuuseum jt. Plaanis on juturingid puust laevade minevikust, olevikust ja tulevikust, veeteedest ja paadiehitusest, väikesed väljasõidud.

18.-19. augustil on planeerimisel Lahemaa arhitektuuri tuleviku mõttekoda Võsul ja Kolgas. Arutame arhitektuuripärandi ja ajalooliste maastike tuleviku teemadel - pärandi säilimisest, uute vormide mõjust ajaloolises maastikus, kliimaneutraalsusest ja rohelisest mõtlemisest, loomingu vabadustest ja piiridest. Väikesed väljasõidud. Kutsutud partnerid: keskkonnaamet, muinsuskaitseamet, kohalikud omavalitsused, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Kunstiakadeemia, Lahemaa arhitektid, kohalikud elanikud.

Ootame osalemist ja kaasamõtlemist, koostööd ja ettepanekuid korraldamisel.

 

Kontakt:

Ave Paulus

Keskkonnaameti Põhja regiooni kultuuripärandi spetsialist

53327893, ave.paulus@keskkonnaamet.ee

Altja võrgukuurid. Foto: Toomas Tuul
Altja võrgukuurid. Foto: Toomas Tuul