Karula noored käisid Matsalus lindude sügisrännet uudistamas

Autor:

Helen Kivisild vana

Karula noorte looduskaitsjate sügisseminar toimus sel korral Matsalu rahvuspargis ja Silma looduskaitsealal. Pikk sõit võeti ette rahvusvahelise rändlindude päeva tähistamise raames, et oma silmaga vaadata lindude rännet.

Lage rohune rannaniit, millel söövad mägiveised. Taamal paistab vesi.

Lääne-Eesti rannikumaastikud on harjumatult avarad. Foto: Helen Kivisild

Matsalu rahvuspark ja Silma looduskaitseala asuvad lindude olulisel rändeteel. Hästi säilinud loodusmaastik kaitsealadel on neile soodne paik peatumiseks ja puhkamiseks. Oktoobri alguseks on osa rändlindudest meilt juba lõunapoole lennanud. Kaugemalt põhjast on aga saabumas lagled, laululuiged ja väikeluiged. Linde sunnivad rändele minema peamiselt talvine toidupuudus ning lühikesed päevad, mille jooksul ei jõua nad piisavalt energiat koguda. Samas nõuab rändamine palju energiat ja on lindudele suureks katsumuseks. 


Marko Valkeri juhatusel tegime linnuvaatluspeatusi kaunites kohtades:  Rannajõel ja Haeska linnutornis, Põgari-Sassil, Puise ninal ja Silmal. Nägime suurel hulgal valgepõsk-laglesid ja rabahanesid, pöialpoiste ja kuldnokkade rännet. Teiste seas nägime ka üksikut jäälindu. 
Saime teada, kui oluline on lindude jaoks rannaniitude hooldamine. Võssa kasvanud niitudel on maas pesitsevad linnud kergeks saagiks kiskjatele, sest võsast on neile lihtsam ligi hiilida ning röövlindudel puu otsast pesitsejat varitseda. 

Sügiseses värvikireval alleel kõnnivad noorte inimeste seltskond rõõmsal meelel.

Foto: Helen Kivisild


Õhtul määrasid noored linde tahvelarvuti ja nutirakenduse abiga „Eesti linnud“ , mängisid mängu „Leia lind“ ning harjutasid ekraanilt üle lendavate linnuparvede lindude loendamist. Neid mänge saab ka kodus proovida. Õhtul tehti lõket ning grilliti viinereid ja vahukomme.


Pühapäevahommikune äratus oli varajane, juba kell 8 läksime matkale Silma looduskaitsealale. Väike vihmasabin ei seganud ja mätastarnadel turnimine lisas seikluslikkust. Taas avanesid vaated linnutornist madalale lahele, kinnikasvanud lahesoppidele, silmapiirini ulatuvale roostikule. Madalad lahed on reostustundlikud, kus kunagisest nõukogudeaegsest liigsest väetamisest veel siiani setetes tohutud lämmastiku ja fosfori varud.  Nägime heinaküünide asemeid ja hulgaliselt saaresurma kahjustatud saarepuid koos saareüraski tegutsemise jälgedega.

Noored on madalas puidust vaatetornis ja uudistavad ümbrust

Puise ninal. Foto: Helen Kivisild


Saime uusi teadmisi nii lindudest, rannaniitude hooldamisest kui madalate lahtede elurikkusest. Eks loodusfilme lindude rändest oleme näinud ju ennegi, aga seda võimast loodusnähtust kõigi meeltega kohapeal tajuda on võimas elamus! Sügisvärvides Lääne-Eesti rannamaastikud koos suure hulga lindudega on tõeliselt nauditavad!