Kõred lähevad koju 

Autor:

Kaja Lotman

Matsalu rahvuspargi külastuskeskuse kõrval asuvas ohustatud liikide taastamise keskuses hakkab lõppema järjekordne hooaeg. Kevadel loodusest kuivamisest päästetud ja taastuskeskusesse toodud kõre ehk juttselg-kärnkonna kudunöörides on tuhanded munad teinud suure muutuse. Munadest koorusid kullesed, aja jooksul tekkisid kullestele jalad ja kadusid sabad. Nüüd on väikesed kõrepoisid ja -tüdrukud valmis naasma oma algsetesse kodupaikadesse. Kõrede taasasustamisega tegeleb Keskkonnaamet koostöös MTÜ Põhjakonnaga. 

Naine kükitamas veesilma juures ning ämbrist väikesi konnpoegi vette laskmas.

Keskkonnaameti loodushoiutööde büroo spetsialist Ilona Lepik aitab kõrelapsi tagasi loodusesse. Foto: Kaarel Kaisel

Hooaja lõpetuseks on vaja ka akvaariumid, õuekastid ja basseinid puhtaks küürida, kuivatada ja kokku pakkida. Kõrede toiduvarud tuleb ette valmistada talvitumiseks ja lõpuks panna saavutustest kokku aruanne. Kõige sellega tegeleb viimaseid päevi Martha  Katariina Luigujõe – selle aasta parim kõretalitaja. Talle tulid appi Matsalu rahvuspargi noored looduskaitsjad. 

Kaks noormeest seisavad õuel, mis on täis väikesi basseinilaadseid kaste

Noored looduskaitsjad konnakasvatuskaste üles panemas. Foto: Kaja Lotman

Mis Marthale sellest suvest kõige enam meelde jääb? Kiire vastus on „Kõred!“  Selle väikese, Lääne-Eesti rannaniitudele omase kärnkonnaliigi arvukus on viimastel aastakümnetel järsult vähenenud nii maastikumuutuste, põllumajanduskeemia kui ka muudel põhjustel. Selleks et kõrede arvukus põlistel rannaniitudel taastuks, tuleb inimesel veidi kaasa aidata. Martha pühendas kogu oma suve kõrede aitamisse. Et väikeste kõrede kõht ikka täis oleks, kuulutas ta suvel välja isegi lehetäide korjanduse. 

Heledapäine pikkade juustega neiu seismas õues valgete kastide juures

Martha kõrede kasvatuskastide juures. Foto: Kaarel Kaisel

Martha on tegelikult filminduse taustaga, kuid kõretalitaja töökuulutus tundus talle nii ahvatlev, et neiu osales konkursil ja osutus valituks. Selle aasta külm kevad, kuum ja kuiv suve keskpaik ning lõpuks jahe ja vihmane hilissuvi ei olnud kahepaiksetele kerge ning nõudis erilist kannatlikkust ka kõretalitajalt. Kuidas Martha selle kõigega hakkama sai, saab vaadata tema inglisekeelsest blogist: https://www.facebook.com/marthasfroglog

Noor heledapäine pikkade juustega neiu seismas, ämber kaenla all

Martha aitab kõresid tagasi loodusesse. Foto: Martha erakogu


Suure elukogemuse võrra rikkamaks saanud Martha räägib kõrede elust ja oma tööst ka kahe nädala pärast toimuval Matsalu filmifestivalil. Filmifestivaliga saab tutvuda lähemalt kodulehel: https://www.maff.ee/

väikesed selja peal heleda jutiga konnapojad üksteise otsas

Noored kõred. Foto: Kaja Lotman