Tammelehe märk kui looduskaitse sümbol

Autor:

Kaja Lotman

Peame endid looduslähedaseks rahvaks. Juba omariikluse idee arenguga hakati üha enam tähelepanu pöörama meid ümbritseva keskkonna väärtustamisele ja kaitsmisele. Eesti vabariigi esimestel kümnenditel kujunesid looduskaitse sümboliteks tammeleht ning kaks tähte – L ja K. Sellise märgiga tähistati kaitstavaid loodusobjekte. Tamm, ajalooliselt püha puu, sümboliseerib tugevust ja järjepidevust, LK on aga lühend sõnast looduskaitse. Tammelehe märk ja sümboolne LK jäi püsima ka Nõukogude Liidu perioodil, kuigi sellele lisati lendav luik ja viisnurk, ning on looduskaitse embleemina kasutusel tänapäevalgi. Kõige enam võib seda märki kohata kaitsealade piiritähisena. See kannab mõtet, et ühise hoole ja pingutuse tulemusel saame nautida kaitsealade väärtusi.

Värskendatud looduskaitse logol on tammeleht jagatud varjutatud ja heledaks pooleks, muutes selle ruumilisemaks ja sümboliseerides mõtet, et sisenedes kaitsealale  tuleb loodusesse rohkem süveneda.

Tammeleht on ka tunnustus tublimatele loodushoidjatele. 14. aprillini ootab Keskkonnaministeerium ettepanekuid, kellele võiks sel aastal anda looduskaitse tegevuse eest tammelehe märgi ja Kumari preemia (vaata lähemalt Keskkonnaministeeriumi kodulehelt: link)

Uuri lähemalt ka looduskaitse märkide ajaloo teemalist infotahvlit: pdf (2 Mb).

 

Kaja Lotman, Keskkonnaameti looduskasutuse osakonna nõunik

tammelehe kuldmärk

Tammelehe kujuline looduskaitse kuldmärk. Foto Agu Leivits