Avaleht » Vali kaitseala » Karula rahvuspark » Uudised » Karula noore looduskaitsja sügisseminar keskendus pärimusele

Karula noore looduskaitsja sügisseminar keskendus pärimusele

12.11.2018 /
Tavauudis
/

Karula noore looduskaitsja (Junior Ranger) sügisseminar toimus 10.-11. novembril Kaikamäel, seminaril osales 13 noort. Sel kokkusaamisel tegeleti mardiaja ja ka üldisemalt pärandi temaatikaga. Epp Margna juhendamisel räägiti mardiajast, noored meisterdasid endale mardisandimaskid. Maskide kaunistamiseks kasutati naturaalseid materjale: kraasitud lambavilla ja pargitud jänesenahka. Nii said mardiperre mardikaru, -rebane, -siga, -kass ja mitmeid teisi koledaid tegelasi. Martide kohta käib ütlus - mida koledam, seda ilusam! Õhtul läksid maskid ka kohe kasutusse, kui Kaika küla taludes käidi mardisanti jooksmas. Mardisandiks käimine oli kui mõnus öömatk koos torupilli- ja karmoškamänguga. Vanasti arvati, et mardisandid on tulnud siia kaugelt teispoolsusest ja endale maski ette pannes kehastavad nad meie esivanemate hingi. Peredesse toovad mardisandid õnne, vastu saavad ande. Mardisandiks käisid varasemalt täiskasvanud mehed ja noored, tänapäeval käivad marti jooksmas ka lapsed. Vanasti võis mardisantimine aega võtta ka minut nädalat, kui käidi talust tallu.

Lisaks tehti sügisseminaril talgutööd Kaikamäel, riisuti lehtedest puhtaks Kaikamäe vana koolimaja ümbrus. Kõik noored olid usinad, koos läks töö tegemini kiiremini ja lõbusamalt. Ühise õhtusöögi valmistamise praktilise õpitoa käigus saadi targemaks vanarahva sügisesest toidulauast. Koos valmistati ahjuporgandit ja -kaalikat, praeti liha, keedeti kartulit ja hapukapsast ning magustoiduks tehti kamavaht marjadega.

Pühapäeva hommikul tutvustasid Mari-Ann Remmel ja Kadri Tamm Eesti Kirjandusmuuseumist killukest kõigest sellest rikkusest, mis on nende muuseumis Karula kihelkonna kohta olemas rahvajuttude, kohalugude, fotode, laulude ja videomaterjalina. Samuti saadi teada erinevatest avalikult kasutatavatest andmebaasidest, kust leida mõistatusi, mänge jm. Noortele oli huvitav teada, et Eesti Kirjandusmuuseum ootab ka nende kaastöid siinsetest kaasaegsetest mardikommetest, mängudest, juttudest ja muust elavast pärandist. 

Karula noore looduskaitsja kursuse tegevusi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus, korraldab Keskkonnaamet.

Karula noorte mardipere 2018. a sügisseminaril. Foto: Margit Turb