Avaleht » Uudised » 4.-8.06 Lahemaa paadikuurikoolitus

4.-8.06 Lahemaa paadikuurikoolitus

15.05.2018 /
Tavauudis
/

Keskkonnaamet, Virve küla, Säästva Renoveerimise Infokeskus ja Juminda Poolsaare Selts korraldavad 4.-8. juunil Virve külas ja Lahemaa randades paadikuurikoolituse koos väliseminaridega. Virve küla rannal on etnograafiliselt väärtuslikud võrgukuurid, millest Aarte talu omad on viidud 1960ndatel Eesti Vabaõhumuuseumisse. Sellel aastal renoveerime Virve külla jäänud ajahambast puretud vana võrgukuuri ning vaatame ringi mujal Lahemaa randades. Paadi- ja võrgukuurid on Lahemaa rahvuspargile sümboolsed objektid - just Altja paadikuuride taastamisega algas Lahemaa restaureerimislugu ning tekkis väike mulk Raudsesse Eesriidesse. Sündmusega tähistame Eesti Vabariigi 100. juubelit, Euroopa kultuuripärandiaastat ning lõpetame looduskaitsekuu.

Esmaspäeval, 4. juunil toimub väliseminar "Paadikuuride restaureerimise meistriklass"

Liigume bussiga Virve külast Karepani. Väliseminari meistriklassi viivad läbi parimad Lahemaa paadikuuride restauraatorid Joosep Metslang, Tarmo Elvisto ja Fredi Tomps. Lähemalt peatume Virve paadikuuride juures (millest näiteid Eesti Vabaõhumuuseumis), Natturi Mardi talu aitade juures (Fredi Tompsi eksperhinnang, Joosep Metslang tööde läbiviija), Pedassaare Kaarli abihoonete juures (tööde läbivijad meistrid Tarmo-Andre Elvisto ja Joospe Metslang), Lahemaa sümboli Altja võrgukuuride  juures (restauraator Fredi Tomps, 1972) ning  2017. aasta muinsuskaitseameti peapreemia saanud Karepa Kalame aida juures (restauraator Joosep Metslang). 

5.- 8. juunil toimub Lahemaal Virve külas Kari talus palgist võrgukuuri restaureerimise praktiline koolitus. Vana kuur vajab terviklikku korrastamist, siinhulgas mõned palgid vahetamist ja hiljem katusekategi uuendamist. Kutsume koolitusele neid, kes soovivad oma vana võrgukuuri või muu väiksema palkhoone autentsust hoides korda teha. Harjutame koolitusel palkide vahetust, puusepatöö vormistamist ning seotud käsitööriistade kasutamist. Objekt asub Virve küla rannal Hara sadama kõrval.

Juhendajateks on puusepp-restauraator Joosep Metslang ja SRIKI juhataja Tarmo Elvisto

Koolitusele võtta võimalusel kaasa: harilik pliiats, tollipulk ja mõõdulint, väike lood, terav käsisaag, terav peitel, terav kirves, terav nuga, haamer, paar suurt pitskruvi või koba. Tööks sobiv riietus: töösaapad, põlvekaitsmetega tööpüksid, kõrvaklapid, kindad, kaitseprillid.

Kolmapäeval, 6. juunil toimub paralleelselt paadikuurikolitusega väliseminar HOONED RANNAL. Liigume paatidega Virve külast Viinistule ja Käsmu. Mõtiskleme arhitektuuritraditsioonide, vabaduse ja reeglite olemuse üle. Vaatame uusi külamaastikku sobituvaid hooneid. Meiega on kaasas arhitektid Emil Urbel ja Raul Vaiksoo.

Osa on võimalik võtta nii kogu koolitusest (kohtade arv 12) kui üksikutest päevadest. Kogu koolituse toitlustustasu 50, üksikutel päevadel 15. Kogu koolituse läbinud saavad koolitustunnistused.

Reedesel väljasõidul on võimalik kohtade piiratud arvu tõttu osaleda ainult inimestel, kes on ka mõnel varasemal päeval käinud.

Koolitust toetab SA KIK

Vajalik on eelnev registreerimine. Registreerimise kinnitab toitlustustasu maksmine.

Lisainfo ja registreerimine: Ave Paulus, 53327893, ave.paulus@keskkonnaamet.ee

Lahemaa palgikoolitus koos meister Joosep Metslangiga. Foto: Ave Paulus